Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak używać frezarki do drewna?

12.02.2019 13:42 | 0 komentarzy | 1 569 odsłona | red

Materiał promocyjny

Sprzęt taki, jak frezarka do drewna ma wiele zastosowań. Można wykorzystać go np. do odnowienia lub samodzielnego wykonania mebli, przygotowania otworów pod zawiasy we frontach szafek lub efektownego ozdobienia ram luster oraz obrazów. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie pracy musisz znać podstawowe zasady użytkowania frezarki.

0
Jak używać frezarki do drewna?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Przygotowanie miejsca pracy

Zanim włączysz frezarkę musisz przygotować swoje miejsce pracy. Wpłynie to głównie na Twoje bezpieczeństwo, ale i komfort użytkowania urządzenia. Pamiętaj, że wiórki i inne pozostałości po frezowanym drewnie nie mogą leżeć na blacie roboczym, gdyż będą Ci przeszkadzać. Musisz więc przygotować miejsce, w którym będziesz je odkładać. Bardzo ważne jest ponadto upewnienie się, że drewno jest dociśnięte do blatu. Nie powinno się ono przesuwać podczas pracy, gdyż możesz przypadkowo się skaleczyć, utrudni to także zachowanie precyzji przy wykonywaniu frezu.

 

Jak używać frezarki do drewna?

Aby rozpocząć pracę musisz zamontować w urządzeniu właściwy frez. Jak to zrobić? Powinieneś poluzować nakrętkę uchwytu, nacisnąć przycisk blokady wrzeciona i wsunąć wybraną końcówkę. Nie musisz dociskać frezu palcami, gdyż wystarczy, że włożysz go na odpowiednią głębokość, czyli ok. 3/4 długości uchwytu. Aby go dokręcić sięgnij po klucz, wtedy będziesz miał pewność, że frez nie poluzuje się w trakcie pracy.

Po ustawieniu głębokości frezowania i upewnieniu się, że Twoje stanowisko pracy jest gotowe możesz już włączyć sprzęt. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w obsłudze frezarki, spróbuj wykonać próbny frez na niewielkim kawałku drewna, który nie jest Ci potrzebny. To daje możliwość upewnienia się, że głębokość frezowania jest dobrze dobrana.

Użytkowanie frezarki do drewna nie jest trudne, ale wymaga sporo cierpliwości. Podczas pracy bardzo ważne jest to, w jaki sposób poruszasz urządzeniem. Sprzęt należy prowadzić spokojnie. Frezowanie wykonuj pewnymi, płynnymi ruchami. Jeśli będziesz przesuwać frezarkę zbyt wolno, drewno może się odbarwić. Pośpiech też nie jest wskazany, gdyż sprzyja to strzępieniu brzegów frezu. Koniecznie pamiętaj o tym, aby frezować zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Jeżeli chcesz wykonać głębokie rowki, musisz robić to powoli podejmując kilka prób w tym samym miejscu.

 

Frezarka do drewna a kwestie bezpieczeństwa

Podczas wykonywania frezów w drewnie jesteś narażony na jego odpryskujące fragmenty, dlatego musisz zadbać o odpowiedni strój do pracy. Koniecznością może być założenie okularów, zwłaszcza w przypadku dużej ilości pyłu. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniu wzroku. Jak podkreślają fachowcy, największym niebezpieczeństwem, mogącym doprowadzić do groźnego wypadku, jest źle przykręcone drewno do blatu, a także niewłaściwie przymocowany frez.

 

Co możesz zrobić przy użyciu frezarki do drewna?

Frezarkę możesz wykorzystać do wielu różnych prac. Dużo zależy od Twojej kreatywności oraz doświadczenia w pracy z takimi sprzętami. Możesz wykonać płytkie otwory na gniazda pod zawiasy w drzwiach, czopy do niewidocznych połączeń drewnianych elementów czy wczepy pozwalające na wytrzymałe połączenie desek pod kątem prostym. Wyposażona w nowoczesne rozwiązania frezarka do drewna. umożliwi Ci także stworzenie skomplikowanych, artystycznych detali na meblach i ramach, jak również własnoręczne wykonanie wymarzonych mebli do domu.

 

Materiał promocyjny