Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Proponujemy Wam do poczytania w święta

21.12.2018 14:35 | 0 komentarzy | 3 350 odsłony | Redakcja

Do świątecznego wydania "Przełomu" przygotowaliśmy dla Was ciekawą lekturę. Na pewno sprawi Wam przyjemność.

0
Proponujemy Wam do poczytania w święta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Rodzina na zastępstwo

Barbara i Andrzej Paliwodowie z Mętkowa  Annie Jarguz opowiadają wzruszające  historie dzieci, które trafiły pod ich dach. Dom stworzyli  już sześćdziesięciu. Opiekowali się niemowlakami oraz prawie dorosłymi ludźmi. Początki były trudne. Nie tylko dlatego, że brakowało im doświadczenia. Pracy, nie ułatwiali im też ludzie.


Karetką do Kijowa i Paryża

Chirurg, lek. med. Jerzy Macek z Chrzanowa opowiada Łukaszowi Dulowskiemu o tym, jak wyglądała praca w chrzanowskim pogotowiu 40 lat temu. Dokąd i jak długo docierały karetki. Gdzie jest lokalny Kijów, Paryż i Syberia.


To jest nasz rock and roll

Chrzanów zawsze był sercem lokalnej sceny rockowej. Niektórzy jej bohaterowie, po latach grania, zanucili za Perfectem: "Więc może by tak spocząć, odejść w cień, pobudować dom i dzieci mieć" i wycofali się. Ich miejsce zajęli nowi, co z gitarami stoją u bram... Są i tacy, którzy trwają. O zespołach i solistach z tej ziem,i znanych w całym kraju, pisze Łukasz Dulowski.


Karp zatorski - królewska ryba na polskich stołach

Przyjeżdża po niego Magda Gessler i Ewa Wachowicz. Poleca Karol Okrasa, zachwycają się nim Żydzi z Izraela. Ryba ta jest hodowana od wieków kilkadziesiąt kilometrów od Chrzanowa. Kiedyś Zator słynął z samej ryby. Od kilku lat coraz głośniej także o lokalnych przetworach z karpia. Zator i twórcę tego sukcesu odwiedził Tadeusz Jachnicki.


Nawet najwięksi twardziele myślą wtedy o rodzinie

W chrzanowskiej noclegowni spędzi święta prawie 40 bezdomnych. Każdy ma pokręcony życiorys. Święta to dla nich czas wspomnień i marzeń o lepszym życiu. Noclegownię odwiedził Marek Oratowski.


Czeka na polskie święta

Matthew Carson do Polski przyjechał do znajomych w Chrzanowie. Jest Anglikiem. Niewykluczone, że tutaj zostanie, bo ma blisko do domu i nie jest drogo. To dobre miejsce na rozwój zawodowej kariery. Dlaczego nie może się doczekać naszych świąt opowiada Elizie Jarguz.


W szopce najważniejsza jest architektura

Związany z Krzeszowicami Tadeusz Gillert to jeden z nasłynniejszych szopkarzy. W ciągu ostatnich 55 lat nie wziął udziału tylko w trzech konkursach szopek krakowskich. Wiele z nich wygrał. Opowiada Markowi Oratwskiemu o żmudnym procesie powstawania tradycyjnych, bożonarodzeniowych budowli. Krakowskie szopki są do zobaczenia w Wygiełzowie. A  w muzeum w Chrzanowie można podziwać szopki różnych kultur: afrykańskie, azjatyckie. Do zwiedzenia tej niezwykłej wystawy zaprasza Eliza Jarguz-Banasik.


Wigilia w stanie wojennym

Górnicy z Mętkowa nigdy nie zapomną wydarzeń sprzed 37 lat. Boże Narodzenie i jeszcze kilkanaście innych grudniowych dni spędzili na głębokości 650 metrów. Brali udział w najdłuższym strajku w okresie stanu wojennego. O ich przeżyciach z grudnia 1981 roku pisze Michał Koryczan.

 

Z "Przełomu" dowiecie się także jak świętują:

- seniorka z Chrzanowa Helena Janicka
- siostra Wiesława Staszczyk, dyrektorka Domu Dziecka im. Jana Pawła II w Chrzanowie
- Danuta Kapcia, właścicielka chrzanowskiego Hotelu Platan
- Piotr Pawelczyk, zawodowy strażak z PSP w Chrzanowie
- Małgorzata Okoczuk, żona burmistrza Trzebini
- Wojciech Pałka, starosta krakowski
- Amelia Buczek, działaczka społeczna z Jankowic
- Edyta Surowiec, dyrektorka przedszkola nr 2 w Trzebini
- Anna Siewiorek, dyrektorka chrzanowskiej biblioteki
- Szymon Wyrwik, dyrektor w chrzanowskich wodociągach
- Waldemar Rudyk, dyrektor ośrodka kultury w Chełmku
- Andrzej Olszowski, radny powiatowy z Libiąża

 

Od soboty do środy jest aż pięć wolnych dni. Na pewno znajdziecie czas na czytanie.

Miłej lektury.