Zatwierdzony dziś Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice wyznacza kierunki jego rozwoju w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Wartość planowanych inwestycji to około miliard złotych, 10 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie.
Wobec dużej dynamiki rozwojowej małopolskiego portu lotniczego konieczne są zmiany infrastrukturalne, podnoszące komfort pasażerów i przewoźników.
Realizacja zadań opisanych w zatwierdzonym dzisiaj Planie generalnym lotniska została podzielona na etapy i jest spójna z wdrożoną Strategią grupy kapitałowej spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. Dzięki temu w ciągu najbliższych 20 lat Kraków Airport będzie największym portem regionalnym w Polsce, które dąży do pełnienia roli lidera wśród europejskich portów regionalnych ze względu na najwyższą jakość obsługi pasażerów.
- Ze swojej strony zapewniam, że w ciągu tej kadencji podejmiemy konsekwentne działania, które będą miały na celu modyfikację przebiegu drogi wojewódzkiej 774 w sąsiedztwie lotniska. To nie tylko ułatwi rozwój lotniska, ale także znacząco poprawi komfort i przepustowość całej sieci dróg po zachodniej stronie Krakowa, usprawni transport lokalny i regionalny, a to przecież zadanie własne Samorządu Województwa Małopolskiego - powiedział dziś Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Najważniejsze inwestycje na lotnisku
W 2036 r. Kraków Airport będzie obsługiwać głównie połączenia europejskie, realizowane przez przewoźników wykorzystujących przede wszystkim samoloty kodu C, czyli statki powietrzne najczęściej latające do/z Krakowa. Głównym zadaniem inwestycyjnym realizowanym w ramach Planu generalnego jest budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Nowa droga startowa będzie miała długość 2800 m i będzie wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą wykonywanie operacji lotniczych w III CAT. Niemniej jednak, realizacja tego założenia wymaga także inwestycji niezależnych od portu m.in. PAŻP, IMGW.
Rozbudowany zostanie terminal pasażerski. We wrześniu podpisano umowę z wykonawcą projektu. Projektant przedstawi trzy warianty koncepcji rozbudowy terminalu; po ich analizie podjęta zostanie decyzja o wyborze finalnego rozwiązania. Rozbudowa terminalu pociąga za sobą zmiany na płycie postojowej lotniska, konieczne jest bowiem powiązanie inwestycji w logiczną całość z infrastrukturą zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i w zastrzeżonej.
Na płycie postojowej (czyli miejscu, na których na lotnisku parkują samoloty) będzie ok. 35 stanowisk dla samolotów kodu C (obecnie są 22 takie stanowiska). Już w 2017 r. rozpoczął się remont najstarszej (południowo-zachodniej) części płaszczyzny postojowej samolotów, rozbudowywana jest również płaszczyzna w części północnej. Zadania realizowane są etapowo, tak by ograniczyć wpływ prowadzonego remontu na bieżącą obsługę statków powietrznych.
Zgodnie z Planem Generalnym zostanie zmieniona lokalizacja terminalu Cargo, będzie on zbudowany bezpośrednio przy obecnej DW 774. Poprawi to dojazd do niego zwłaszcza samochodom ciężarowym, które nie będą już włączać się w wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska przy terminalu pasażerskim.
W listopadzie br. podpisano umowę na opracowanie koncepcji architektoniczno - funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla budowy nowego terminala cargo. Projektant przedstawi trzy warianty koncepcji rozbudowy terminalu a po ich analizie podjęta zostanie decyzja o wyborze finalnego rozwiązania na podstawie, którego projektant opracuje pełno branżową dokumentację projektową.
Zgodnie z Planem generalnym ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska.
Prognozy zatrudnienia
Zgodnie z wynikami analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI - Airports Council International), oddziaływanie lotnisk na gospodarkę w regionie można podzielić na cztery grupy: bezpośrednie, pośrednie (związane z działalnością firm na lotniskach), wzbudzone (wydatki i inwestycje osób, które czerpią przychód z działalności lotnisk) i katalityczne (wpływ na rozwój przedsiębiorstw i napływ inwestorów). Dzięki rozwojowi Kraków Airport do 2036 roku powstanie w regionie łącznie ponad 10 tysięcy dodatkowych miejsc pracy odzwierciedlających cztery wspomniane wymiary oddziaływania lotniska na rynek pracy.
Rozwój infrastruktury okołolotniskowej
Lotnisko regionalne, jakim jest Kraków Airport, to ważny element infrastruktury transportowej kraju.
O możliwości obsługi pasażerów decyduje kompatybilna infrastruktura lotniskowa (m.in. terminal, urządzenia nawigacyjne, droga startowa, drogi kołowania, płaszczyzny postojowe); oraz wokół lotniska (m.in. parkingi, kolej, drogi dojazdowe). Rozwiązania komunikacyjne są ważne z punktu widzenia pasażerów, mieszkańców i pracowników lotniska. Wiele z tych inwestycji wymaga współpracy i dialogu, a decyzje o ich realizacji leżą w kompetencjach różnych podmiotów i instytucji dlatego też rozwój krakowskiego lotniska uwzględniają strategie: Krakowa, Powiatu Krakowskiego, Województwa Małopolskiego, sąsiadujących z lotniskiem gmin.
Zadania zaplanowane do 2036 roku, uwzględniają rozwój siatki połączeń i ruchu lotniczego w Polsce, który będzie również efektem powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.
O lotnisku Kraków/Balice
Kraków Airport jest największym portem regionalnym w Polsce z szeroką ofertą połączeń zarówno przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych i jedynym lotniskiem regionalnym w Polsce, które obsługuje powyżej 6 mln pasażerów w ciągu roku. 24 przewoźników oferuje ponad 120 bezpośrednich połączeń regularnych prosto z Krakowa na 4 kontynenty do: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.
O planie
Plan Generalny Kraków Airport na lata 2016-2036 wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Przyjęty przez wszystkie organy spółki "Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice na lata 2016-2036"- został przekazany zgodnie z procedurą do gmin objętych zasięgiem oddziaływania Planu. Po otrzymaniu opinii od poszczególnych gmin, dokument przekazano do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po otrzymaniu odpowiedzi o spełnieniu wymagań określonych w Prawie Lotniczym; dokument został uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej oraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Następnie Plan Generalny został przekazany do zatwierdzenia przez Ministra Infrastruktury w zakresie zgodności z polityką transportową kraju. 26 listopada br. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury zatwierdził Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice.
Oprac. na podst. materuałów UMWM
wojciu18:19, 26.11.2018
aż taki ogórkowy teraz sezon?
Lajter_198022:14, 26.11.2018
To Chrzanów ma nowego burmistrza i starostę i odrazu wchłonął gminę Zabierzów, że Przełom tygodnik Ziemii Chrzanowskiej opisuje co tam w Zabierzowie? Ciekawe kto musi zostać burmistrzem Chrzanowa, żeby gmina wchłonęła Pyrzowice?
oczki07:22, 27.11.2018
Okoliczni mieszkańcy tak się cieszą że niedawno zablokowali wszystkie drogi dojazdowe do lotniska. Nowa droga startowa skierowana w innym kierunku to samoloty latające nad dachami domów.
TSA07:47, 27.11.2018
A lotnisko w Radomiu ma nowego dostawce papieru toaletowego.
Alicja Molenda20:21, 27.11.2018
TSA, Lajter, wojciu: Nie rozumiem po co te zaściankowe złośliwości. Przekazujemy Państwu od zawsze informacje lokalne, a także te dotyczące naszego regionu, które mogą być zwyczajnie użyteczne, bo zaspokajają jakieś potrzeby. Np. komunikacyjne. Jesteśmy adresatami, bądź konsumentami działań lub inwestycji w Małopolsce i się tego nie wstydźmy.
stary zgred07:19, 28.11.2018
A nie będzie to konkurencja dla CPL Baranów?
TSA09:16, 28.11.2018
Alicja Molenda faktycznie Pani nie rozumie i bez złośliwości.
Prezes Filip18:23, 29.11.2018
"Przekazujemy Państwu od zawsze informacje lokalne" Takich oczekujemy bo lokalnie się dużo dzieje o czym nie piszecie. A Małopolskę sobie darujcie skoro o własnym podwórku nie potraficie napisać istotnych rzeczy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Oto w całej okazałości buta i bucowatość PKW S.A. niszczyć cudze mienie i nie płacić za wyrządzone szkody. Oby do niedzieli, kiedy to Trzaskuś wygra wybory i wtedy z Premierem Tuskiem wyjaśni was i wskaże wam wasze miejsce - na śmietniku historii!
Herr Helmut
22:10, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
ZAMKNĄĆ JANINE NATYCHMIAST!
Herr Helmut
22:03, 2025-05-15
Jak długo trzeba czekać na miejsce w PDPS w Płazie
WAŻNE ABY PODOPIECZNI JAK ZWYCZAJ WSZYSCY ZGODNIE GŁOSOWALI NA BATYRA TAK JAK SWEGO CZASU PRZEZ 8 LAT NA MALINIAKA ....BO TYLKO ICH GŁOSAMI UDAŁO MU SIĘ PSIM SMĘDEM ,,PRZEBIĆ'
PODTRZYMAMY TWĄ RĘKE
21:21, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Macie ryle *%#)!& wielkie szczęście że już Ruskie nie stacjonują w Polsce. Bo bym centralnie pojechał i kupił od Ruska Bozooke prosto z wagonu i *%#)!& w powietrze ten wasz *%#)!& szyb. Macie *%#)!& szczęście!!!
Rob
20:34, 2025-05-15