Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Chrzanowski sąd umorzył postępowanie wobec działaczy KOD-u

08.11.2018 11:07 | 17 komentarzy | 4 051 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Założenie koszulek z napisem „konstytucja" na parowóz Ryś stojący w rejonie placu Tysiąclecia w Chrzanowie, nie było wykroczeniem. Sąd uznał, że osoby, które to zrobiły, chciały propagować najwyższy akt prawny w Polsce, a to nic złego.

17
Chrzanowski sąd umorzył postępowanie wobec działaczy KOD-u
Uczestnicy sierpniowego happeningu podkreślali, że bronią konstytucji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w sierpniu tego roku. Osoby związane z Komitetem Obrony Demokracji rozwiesiły koszulki z napisem „konstytucja" na obu stronach parowozu. Chciały w ten sposób wesprzeć ogólnopolską akcję broniącą konstytucji.

Gdy na miejsce przyjechała policja organizatorzy politycznego happeningu przyznali się do tego, co zrobili. Zostali spisani a KPP w Chrzanowie skierowała do sądu wniosek o ich ukaranie za umieszczenie afiszu w miejscu publicznym nieprzeznaczonym do takich celów (grozi za to kara ograniczenia wolności albo grzywna).

Sąd Rejonowy w Chrzanowie wykroczenia się nie dopatrzył.

„(...)zachowanie obwinionych opisane we wniosku o ukaranie pozbawione jest całkowicie cech społecznej szkodliwości(...)" - stwierdził sąd. Podkreślił też, że wszelkie działania propagujące istnienie konstytucji w polskim porządku prawnym zasługują na aprobatę.