Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kiedy ktoś bliski zachoruje psychicznie…

10.10.2018 12:16 | 0 komentarzy | 4 318 odsłony | Ewa Solak

Wśród naszych znajomych, w rodzinie mogą pojawić się choroby psychiczne. Co zrobić, gdy bliska osoba zachowuje się nieracjonalnie, ale nie chce iść do lekarza?10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

0
Kiedy ktoś bliski zachoruje psychicznie…
Aleksandra Stolarska psychiatra w Oddziale Dziennym Psychiatrii oraz Zespole Leczenia Środowiskowego Szpitala Powiatowego w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podkreśla Aleksandra Stolarska psychiatra w Oddziale Dziennym Psychiatrii oraz Zespole Leczenia Środowiskowego Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, osoby z zaburzeniami psychotycznymi nie zdają sobie sprawy z choroby. Sugerowanie leczenia psychiatrycznego traktują jako chęć „zrobienia z nich wariatów". Mogą reagować krzykiem, a nawet agresją.

- Jeśli chory nie chce iść do poradni, to rodzic czy bliska osoba może zgłosić problem w zespole leczenia środowiskowego. Psychiatra przyjeżdża do domu pacjenta, namawia na leczenie. Jeżeli pacjent nie widzi takiej potrzeby, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia do wniosku o leczenie bez zgody. O hospitalizacji w takim wypadku decyduje sąd rodzinny po otrzymaniu opinii biegłych psychiatrów - mówi Aleksandra Stolarska.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w najnowszej papierowej i elektronicznej wersji "Przełomu"