Ilony Dworak Cousin "Podróż do krainy cieni" - przelom.pl
Zamknij

Ilony Dworak Cousin "Podróż do krainy cieni"

13:20, 05.09.2018
Skomentuj Ilona Dworak-Cousin Ilona Dworak-Cousin

Na promocję książki dr Ilony Dworak-Cousin o Chrzanowie i Krakowie, miastach, które są dla niej ważne, zaprasza Muzeum w Chrzanowie.

Autorka ma chrzanowskie korzenie. Jej rodzice mieszkali przed wojną w secesyjnej kamienicy przy al. Henryka 21. Często dowiedza Chrzanów, bo ma do niego ogromny sentyment. Dwukrotonie patronowała konkursom literackim w I LO w Chrzanowie. Jest przewodniczącą Towarzystwa Izrael-Polska, działaczką społeczną i publicystką promującą polską kulturę w Izraelu, gdzie mieszka. Osobą ważną w promowaniu dobrych relacji polsko-izraelskich. W przyszły poniedziałek można będzie się z nią spotkać osobiście i porozmamwiać o poszukiwaniu prawdy o przeszłości.

- Tematem najnowszej książki Ilony Dworak-Cousin pt. "Podróż do krainy cieni", podobnie jak dwóch wcześ­niejszych, jest poszukiwanie prawdy o przeszłości. Proza ta stanowi zapis tęsknoty za światem, który przeminął. Autorka podejmuje próbę przywrócenia przerwanej ciągłości dziejów włas­nej rodziny. Ślady pamięci, a właściwie ich cienie, odnajduje w różnych miejscach i okresach historycznych: Galicji końca XIX i początku XX wieku, międzywojennej Polsce, Polsce pod okupacją niemiecką, w latach wojennej tułaczki rodziców, a także w domu rodzinnym we współczes­nym Izraelu.
"Podróż do krainy cieni" (Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2018) wymyka się próbom jednoznacznego przypisania do konkretnego gatunku literackiego. Czyta się ją jak najlepszą powieść, z wszystkimi tego zaletami. To książka, która wiąże uwagę czytelnika już od pierwszej strony. Autorka serwuje nam sporą liczbę wzruszeń oraz intymnych opowieści z życia rodzinnego. Zarazem jest to literatura faktu. Osoby zainteresowane historią stosunków polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, a także historią Izraela znajdą tu sporą dawkę wiedzy. Przede wszystkim mamy jednak do czynienia ze świadectwem, które skreślone zostało przez świadka historii. Znając drogę życiową autorki i wysokie kwalifikacje intelektualne, które reprezentuje, możemy być pewni, że jest to świadectwo najwyższej próby. Na marginesie mogę dodać, że w sposób szczególny zwraca na siebie uwagę empatia autorki wobec opisywanych osób i autokrytycyzm, na który rzadko który autor może i jest gotów sobie pozwolić. To świetna książka dla wszystkich, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. W mojej ocenie jest to również gotowy scenariusz na film. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Z całą pewnością mogę napisać, że to jedna z najważniejszych książek jakie dotąd w życiu przeczytałem, bardzo pouczająca. Być może tutaj zaskoczę nawet samą autorkę, ale uważam, że ta książka stanowi również rodzaj poradnika mądrego życia - napisał w recenzji dr hab. prof. UP Łukasz Tomasz Sroka, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Promocja książki odbędzie się 10 września o godz. 17.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy al. Henryka 30.


 

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%