Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Jeśli to kościół w Tenczynku, to zrzucamy bomby

18.07.2018 14:20 | 0 komentarzy | 2 821 odsłony | red

Sąsiadująca z gminą Alwernia mała miejscowość Kamień ma powody, aby nie lubić naszych zachodnich aliantów i źle myśleć o lotnikach z 15. Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych.

0
Jeśli to kościół w Tenczynku, to zrzucamy bomby
Ślady niemieckich magazynów nadal widać w tenczyńskim lesie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kamień to wieś w gminie Czernichów. W źródłach historycznych pojawia się w XIV wieku. Zachował się tam kościół pochodzący z początku XX wieku, nieco starsza plebania oraz folwark i ogród, którego historia sięga XVIII wieku.

13 września 1944 roku amerykańscy lotnicy pomylili sylwetkę kościoła w Kamieniu z kościołem w Tenczynku i zrzucili bomby, które miały zniszczyć składy ukryte w tenczyńskim lesie. Niemcy zgromadzili tam potężne ilości amunicji do różnych rodzajów broni. Alianci mieli informacje o niemieckich magazynach i piloci otrzymali polecenie zbombardowania ich, gdy nie uda się zrzucić bomb na główny cel. W wyniku tragicznej pomyłki zamiast składów zbombardowany został Kamień. Zginęło ośmioro mieszkańców wsi i zniszczone zostały budynki.

Ten dzień był pechowy także dla Amerykanów. Wyjątkowo skuteczna była wtedy niemiecka obrona przeciwlotnicza i ataki na Oświęcim, Blachownię i Zdzieszowice okupione zostały wielkimi stratami.

Mieszkańcy Kamienia postanowili upamiętnić zabitych w czasie nalotu i jednej z ulic swojej miejscowości dali nazwę "Ofiar bombardowania".
(LS)
Przełom nr 27 (1352) 11.7.2018