Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Najpierw trzeba poznać przyczynę

23.05.2018 12:15 | 0 komentarzy | 1 916 odsłona | red

Wiele dzieci obgryza paznokcie. Czasami ten zły nawyk znika wraz z wiekiem. Ale nie zawsze. Problemu nie wolno więc bagatelizować.

0
Najpierw trzeba poznać przyczynę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obgryzione paznokcie nie tylko wyglądają nieestetycznie. Na palcach robią się rany, zaczynają krwawić. Może dojść do zakażenia. Wielu rodziców, gdy widzi, jak ich dziecko wkłada ręce do buzi, zaczyna krzyczeć, wyśmiewać się, karać, albo gwałtownym ruchem wyciąga je małemu z ust. Tymczasem, jak twierdzi psycholog, nie tędy droga.

- Dzieci najczęściej zaczynają obgryzać paznokcie, gdy czują niepokój, coś je trapi, nie mogą sobie poradzić z emocjami albo zwyczajnie się nudzą. Wtedy wkładają ręce do buzi - mówi psycholog Marta Piechowicz.
Są różne sytuacje. Dzieci obgryzają paznokcie, bo nie mogą sprostać wymaganiom stawianym przez rodziców, mają problemy z grupą w przedszkolu, w szkole, kłopoty z nauką albo obserwują, że ktoś w ich rodzinie obgryza paznokcie i też zaczynają tak robić.
Jeśli dziecko jest małe i zaczyna obgryzać paznokcie, najlepiej delikatnie wyciągnąć mu rękę z buzi i zająć czymś innym. Dać kredkę, klocki.
- Nie wolno na nie krzyczeć i ciągle powtarzać ostrym tonem „wyciągnij rękę z buzi", bo to tylko bardziej je stresuje - przestrzega Marta Piechowicz.

Trzeba przede wszystkim poznać przyczynę obgryzania paznokci. Porozmawiać z dzieckiem, spróbować dowiedzieć się, co je trapi, z czym ma problem. A jeśli to nie skutkuje, udać się po poradę do psychologa.
- Nie zdarzyło się, by ktoś przyszedł tylko z powodu obgryzionych paznokci czy skórek. Najczęściej ten nawyk towarzyszy innym problemom - przyznaje psycholog.

W aptekach są dostępne specjalne preparaty do smarowania palców, by zniechęcić dziecko do wkładania palców do buzi. Nie zawsze są skuteczne. (AJ)
Przełom nr 19 (1344) 16.5.2018