Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Chwasty w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

10.05.2018 15:03 | 0 komentarzy | 4 086 odsłony | Sklep Nasiona

Materiał promocyjny

 

Niestety, nie ma chyba ogrodu bez chwastów. Każdy ogrodnik jest zatem skazany na trudną walkę z tym trudnym przeciwnikiem. Mimo zadziwiającej odporności chwastów na trudne warunki glebowe i atmosferyczne, suszę, a nawet na niektóre środki chemiczne można ją wygrać.

 

0
Chwasty w ogrodzie – jak z nimi walczyć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak łatwo i skutecznie pozbywać się chwastów na długo? Poniżej mamy dla Was kilka wskazówek. Listę najgroźniejszych chwastów znajdziesz tutaj.

Chwasty, dlaczego tak trudno je zwalczyć?
Chwasty to rośliny, które mają niezwykłą zdolność do adaptacji niemal w każdych warunkach. Są doskonale przystosowane do lokalnego rodzaju gleby oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Mają mocne korzenie, tworzą silne rozłogi lub wysiewają się milionami nasion, które łatwo kiełkują nawet w niesprzyjających okolicznościach. Chwasty są bardzo ekspansywne, nieusuwane szybko zdominują zarówno delikatne rośliny ozdobne, jak i warzywa zabierając im miejsce do życia, wodę i składniki odżywcze. Nieusuwane, mogą spowodować znaczne zmniejszenie plonów lub całkowitą ich utratę. Rabaty z roślinami ozdobnymi opanowane przez chwasty przestają być natomiast atrakcyjne.

Jak zwalczać chwasty?

Przygotowanie ziemi pod uprawę
Jeśli planujemy zagospodarowanie kawałka ziemi, który nigdy lub bardzo dawno nie był uprawiany, warto dokładnie pozbyć się chwastów już na samym początku. Dzięki temu w przyszłości znacznie mniej się napracujemy. Najlepiej zacząć od przekopania działki i usunięcia przy okazji wszystkich chwastów, szczególnie tych wieloletnich wraz z korzeniami. Jeśli mamy nieco więcej czasu, warto przekopaną ziemię zostawić na 2-3 tygodnie, aby wykiełkowały nasiona, abyśmy mogli je usunąć, zanim zasiejemy warzywa i inne rośliny. Skutecznym sposobem walki z chwastami w miejscach przygotowywanych pod uprawę jest pokrycie ziemi grubą czarną folią na kilka tygodni. Ograniczony dostęp powietrza, wody i podwyższona temperatura skutecznie rozprawia się ze wszystkim chwastami. Ciepło sprawi także, że szybko wykiełkują nasiona, które zostały w ziemi, a siewki zostaną zniszczone przez brak dostępu światła i podwyższoną temperaturę.

Pielenie
Metoda ta jest co prawda pracochłonna, ale bardzo skuteczna i ekologiczna, dlatego szczególnie w ogródkach warzywnych warto z niej skorzystać. Pielenie najlepiej przeprowadzać, kiedy ziemia jest lekko wilgotna, wówczas usuwanie chwastów wraz z korzeniami będzie łatwiejsze a ryzyko uszkodzenia przy tym warzyw czy kwiatów, małe. Jeśli natomiast zabierzemy się za usuwanie chwastów, kiedy jest sucho, nie usuniemy dokładnie korzeni i niedługo trzeba będzie powtórzyć pielenie. Pracę ułatwią nam narzędzia, najlepiej użyć takich spulchniających ziemię, jak np. motyka, pazurki, czy nóż. Walcząc z chwastami metodą pielenia, najważniejsze jest to, aby robić to systematycznie. Nie możemy dopuścić, aby chwasty urosły zbyt duże. Ich usunięcie będzie wówczas nie tylko trudniejsze, ale także szkody będą większe. Bezwzględnie należy pozbyć się wszystkich chwastów najpóźniej, kiedy zakwitną, zanim wysieją się nasiona. Systematyczne usuwanie niepożądanych roślin z naszego ogrodu pozwali nam skutecznie wytępić wiele gatunków chwastów.

Ściółkowanie
Sposobem, który pozwala ograniczyć wzrost chwastów na rabatach, jest ściółkowanie. Jeśli zdecydujemy się użyć tej metody, musimy pokryć ziemię warstwą kory, igliwia czy zrębków drzewna na grubość mniej więcej 10 cm. Później należy pamiętać o systematycznym jej uzupełnianiu, ponieważ dolne partie z czasem ulegną rozkładowi, przekształcając się w próchnicę. Wybierając materiał do ściółkowania, należy zwrócić uwagę na to, aby pochodził ze sprawdzonego źródła, może się bowiem okazać, że będzie zawierał nasiona chwastów, które będą kiełkować w naszym ogrodzie. Do ściółkowania możemy użyć także specjalnych mat lub agrowłókniny. Najpierw pokrywamy nią wyznaczone miejsca, a następnie przysypujemy kora lub kamykami. Warto przy tym pamiętać o przytwierdzeniu jej do podłoża, aby się nie przesuwała. W miejscach, gdzie rosną krzewy owocowe takie jak maliny, agrest czy porzeczki możemy rozsypać skoszoną trawę, ewentualnie słomę, aby powstrzymać wzrost chwastów. Trzeba przy tym jednak pamiętać, aby warstwa nie była zbyt gruba, bo może zacząć gnić.

Opryski
W niektórych miejscach walka z chwastami jest szczególnie uciążliwa, kiedy obszar jest zbyt duży albo inne metody zbyt mało skuteczne możemy wówczas sięgnąć po opryski. Zanim jednak zdecydujemy się na herbicydy, warto spróbować bardziej naturalnych metod walki z chwastami. Jednym ze sposobów jest opryskiwanie ich zwykłym octem spirytusowym. Możemy użyć nierozcieńczonego lub dodać do niego nieco soli i płynu do naczyń. Dobrym sposobem usunięcia chwastów spomiędzy płyt chodnikowych czy kostki brukowej jest także polewanie ich wrzątkiem. Po takim zabiegu należy odczekać kilka dni, aż rośliny wyschną, wtedy łatwo możemy je usunąć. Zaletą stosowania naturalnych oprysków jest to, że nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, nie zaszkodzą dzieciom bawiącym się w ogródku ani zwierzętom domowym. Bardziej radykalnym sposobem walki z chwastami są chemiczne opryski, które odpowiednio dobrane pozwalają skutecznie pozbyć się ich na długo. Przygotowując preparaty tego typu, koniecznie należy przeczytać instrukcje na opakowaniu dotyczącą nie tylko sporządzenia mieszaniny, ale także okresu ochronnego, który należy zachować, aby substancje chemiczne się zneutralizowały. Sprawdzone środki ochrony zwalczające chwasty można znaleźć w sklep-nasiona.pl

 

Materiał promocyjny