- Jak są kamery, to ułani na pewno przyjadą - starszy pan uspokajał na Rynku w Chrzanowie dwie panie, które w czwartek po południu nie mogły się doczekać widoku wojskowych. W końcu pojawili się i zaprosili na szczególną uroczystość już w piątek w klasztorze w Alwerni.
Chodzi o organizowany po raz czwarty RAJD KONNY trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL. Auschwitz. A wygląda ona następująco: Oświęcim - Bobrek - Gromiec - Mętków - Babice - Alwernia - Przeginia Duchowna - Czernichów - Piekary - Niepołomice - Bochnia - Nowy Wiśnicz.
Pomysłodawcami tego wydarzenia, upamiętniającego postać żołnierza "wyklętego", są członkowie chrzanowskiego Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej. W czwartek na Rynku w Chrzanowie zainicjowali jedynie ten rajd.
Spójrzmy, jak będą przebiegać piątkowe uroczystości w klasztorze bernardynów w Alwerni, na które z pewnością warto się wybrać:
17.30 - kwiaty i przemówienia pod tablicą pamiątkową na kościele,
18.00 - msza św.,
18.40 - koncert "W hołdzie bohaterom" w wykonaniu Andrzeja Koska, Kingi Stawowy i Karoliny Kosek.
Jeśli jednak ktoś zechce zobaczyć ułanów na trasie, to o 10.30 planują postój w Bobrku, o 11. 30 w Gromcu, o 13.00 w Mętkowie, a o 14.15 w Babicach.
Więcej na facebookowym profilu Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie.
Kandydat17:40, 26.04.2018
Fajna inicjatywa, ba! Zasługująca na uznanie, ale czemu nie pamiętacie o dzieciach i młodzieży? Taka impreza to powinien być swoisty piknik niosący cześć i radość z faktu, że ktoś był taki jak Pilecki. W młodych trzeba szczepić zawziętość i odpowiedzialność, a niestety mszą i koncertem tego nie zrobicie - co nie znaczy, że z nich trzeba rezygnować...
simoncit12012005:16, 27.04.2018
uczcijcie jeszcze łupaszkę i ognia, którzy wyrzynali słowaków, białorusinów i ukraińców. prawdziwi bohaterowi wstającego z kolan narodu prawdziwych polaków
jochen05:29, 27.04.2018
Kandydat dobrze mówi, a zimny pomnik na rondzie, nie budzi żadnych emocji.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Dokładnie wiedziała na co się pisze.
dede
08:16, 2025-05-13
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.
stary zgred
07:57, 2025-05-13
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12