Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nie żyje honorowy obywatel Chrzanowa ks. prałat Wojciech Bryja

04.10.2017 09:35 | 8 komentarzy | 22 748 odsłony | Marek Oratowski

W nocy z wtorku na środę w wieku 72 lat zmarł ks. Wojciech Bryja, długoletni proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie.

8
Nie żyje honorowy obywatel Chrzanowa ks. prałat Wojciech Bryja
ks. Wojciech Bryja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pochodził z Waksmundu k. Nowego Targu. Do krakowskiego seminarium wstąpił zaraz po maturze w 1962 roku. Dokładnie 7 kwietnia 1968 roku kardynał Karol Wojtyła udzialił mu święceń kapłańskich.

Z ziemią chrzanowską związany był od 1971 roku. Najpierw został wikariuszem w Płazie, gdzie dał się poznać jako gorliwy duszpasterz. Po sześciu latach posługi został skierowany do Chrzanowa. Jako wikariusz parafii św. Mikołaja pomagał najpierw przy budowie kaplicy na Kątach.

W czerwcu 1984 roku został oddelegowany do budowy nowego kościoła Matki Bożej Różańcowej. Zamieszkał na placu budowy, w starym domku przy ulicy Piastowskiej. Sam ramię w ramię pracował fizycznie z parafianami. Budowa kościoła trwała 20 lat. W tym czasie proboszcz scementował mieszkańców parafii. Dzieki inicjatywie księdza prałata Wojciecha powstawały przy niej kolejne współnoty oraz czasopismo "Parafialnik". Został honorowym obywatelem Chrzanowa, a także - pod koniec września - zasłużonym dla powiatu chrzanowskiego.

Pięć lat temu ze względu na długotrwałą chorobę złożył rezygnację z urzędu proboszcza. Mieszkał na plebanii, przykuty do łóżka. Ostatnio ze względu na pogorszenie stanu zdrowia trafił do szpitala.