Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Ulice 22 Lipca i 15-Lecia mają zniknąć

28.06.2017 07:36 | 3 komentarze | 6 449 odsłon | Anna Jarguz

Instytut Pamięci Narodowej nie zgodził się na pozostawianie w Myślachowicach dróg z takimi nazwami. We wtorek mieszkańcy musieli wybrać nowe.

3
Ulice 22 Lipca i 15-Lecia mają zniknąć
W kwietniu na zebraniu sala była pełna. We wtorek o nowych nazwach przyszło decydować niewiele osób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W kwietniu na zebraniu ludzie zdecydowali, że dotychczasowe nazwy zostają. Przyjęli dla nich tylko nowe uzasadnienia. Ul. 22 Lipca miała upamiętniać decyzję Papieża Franciszka o nadaniu wspomnienia św. Marii Magdaleny rangi święta. Z kolei ul. 15-Lecia wejście Polski do NATO.

IPN uznał jednak, że to nieudolna próba ominięcia zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu i nazwy kazał zmienić.

- IPN robi sobie z nas żarty, a wy to tolerujecie. W rządzie coś klepną, a my jak te barany idziemy - mówiono we wtorek na zebraniu. Sprawa zmiany nazw ulic bulwersuje wielu mieszkańców.

Ostatecznie ustalili, że ul. 22 Lipca będzie się nazywać Centralna, a 15-Lecia - Granice.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach w Trzebini ul. Generała Zawadzkiego zastąpiła Dworska, Nowotki - Spokojna, 24 Stycznia - Styczniowa, osiedle Związku Walki Młodych - osiedle Widokowe. Radni przyjęli też nową nazwę dla 22 Lipca w Trzebini (będzie Lipcowa), ale uchwała nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i nie obowiązuje.