Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Lech Makowiecki zaśpiewa ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

17.02.2017 14:39 | 9 komentarzy | 6 432 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:38

Na przełomie lutego i marca w Chrzanowie mieszkańcy mogą uczestniczyć w wyjątkowo bogatych w tym roku obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Największą imprezą będzie darmowy koncert Bożeny i Lecha Makowieckich.

9
Lech Makowiecki zaśpiewa ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
Na piątkowej konferencji w starostwie o programie opowiadali organizatorzy. Od lewej siedzą burmistrz Ryszard Kosowski, Ryszard Sobieraj z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie i starosta Janusz Szczęśniak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Początki były bardzo skromne. Trzy lata temu przy tablicy przy dzwonnicy kościoła św. Mikołaja spotkało się... siedem osób. Z roku na rok program jest obszerniejszy. Tegoroczne obchody dadzą okazję do poszerzenia wiedzy o żołnierzach podziemia niepodległościowego, nie zgadzających się na sowietyzację kraju.

W programie jest zaplanowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, 27 lutego o godz. 11, spotkanie autorskie z Dariuszem Walusiakiem, historykiem, pisarzem i reżyserem oraz projekcja filmu dokumentalnego „Jastrząb. Żołnierz Łupaszki" (2015). Natomiast 28 lutego o godz. 17.30 w Domu Urbańczyka odbędzie się wykład Luizy Trybuś na temat lokalnych księży Niezłomnych, czyli ks. Franciszka Flasińskiego z Libiąża i ks. Michała Rapacza z Płok.

W tym samym dniu nastąpi uroczyste poświęcenie tablic z nazwą ronda im. rtm. Witolda Pileckiego oraz zachodniej obwodnicy miasta im. Żołnierzy Wyklętych. Powstał społeczny komitet zabiegający o postawienie w tym miejscu pomnika rotmistrza jadącego na koniu. W planie jest także msza święta i apel pamięci.

W czwartek, 2 marca o godz. 17 w MBP w Chrzanowie, w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej: Kapelan Wyklętych – spotkanie z Roksaną Szczyptą-Szczęch, historykiem,  pracownikiem krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień później w sali teatralnej MOKSiR o godz. 17 odbędzie się koncert patriotyczny Bożeny i Lecha Makowieckich z grającego muzykę country zespołu Zayazd. Lech Makowiecki nagrał poświęcone historii trzy solowe płyty poezji śpiewanej.

- Wstęp na koncert jest wolny, jednak trzeba wcześniej odebrać wejściówkę, dostępną m.in. w MOKSiR, starostwie i muzeum - tłumaczy wicestarosta Krzysztof Kasperek.

Program obchodów został zaprezentowany podczas piątkowej konferencji prasowej, z udziałem organizatorów - gminy Chrzanów, Muzeum w Chrzanowie, starostwa oraz Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie. "Przełom" jest patronem medialnym obchodów.