Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Lepiej nie wychodzić z domu

09.01.2017 14:15 | 6 komentarzy | 8 915 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Dzieci i osoby starsze, a także alergicy powinni ograniczyć w poniedziałek przebywanie na zewnątrz. Jakość powietrza w Trzebini jest bardzo zła. Ta sytuacja może się utrzymać przez najbliższe dni.

6
Lepiej nie wychodzić z domu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie informuje o wysokim stężeniu pyłu zawieszonego PM10.

- W ostatnich dniach te poziomy są wysokie nie tylko w Trzebini, ale i w Olkuszu, co wynika z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ogólnie w ocenie całorocznej te obszary wychodzą znacznie lepiej niż inne rejony Małopolski - wyjaśnia Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Utrzymujący się mróz i to, że mieszkańcy mocniej palą w piecach niewątpliwie ma na to wpływ. Nie tylko o to jednak chodzi.

- Mamy do czynienia z przemieszczającym się układem odwróconej inwersji czyli zamknięcia wymiany powietrza zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym. To daje efekt zamkniętego naczynia. Dlatego dochodzi do przekraczania norm. Ważne jest, by informować o tym mieszkańców - tłumaczy Listwan.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia, zwłaszcza dzieci i młodzież, a także ludzie starsi powinni ograniczyć w poniedziałek przebywanie na otwartej przestrzeni. Dotyczy to także osób z zaburzeniami układu oddechowego, chorych na astmę, alergików i palaczy. Warunki nie sprzyjają temu, by uprawiać sport na zewnątrz. Przy zwiększonym stężeniu pyłu zawieszonego lepiej zrezygnować nawet ze spacerów. Ta sytuacja może się utrzymać przez najbliższe dni dopóki nie zmieni się pogoda.

- Są miasta, gdzie w okresach dużego zanieczyszczenia powietrza wprowadzana jest darmowa komunikacja miejska. My nie mamy takich uregulowań. Skoro jednak na tym terenie normy też są przekraczane, trzeba się będzie nad tym tematem pochylić. Porozmawiam o tym z przedstawicielami gmin tworzących związek - mówi Marek Dyszy, przewodniczący zarządu ZKKM w Chrzanowie.