Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Jak pomóc psom i kotom przetrwać sylwestrową noc?

30.12.2016 13:51 | 1 komentarz | 5 855 odsłon | Marek Oratowski

Wiele czworonogów panicznie boi się petard i sztucznych ogni. Trzęsą się, szczekają lub miauczą, chowają się po różnych zakamarkach. Właściciele mogą im pomóc przetrwać ten trudny czas.

1
Jak pomóc psom i kotom przetrwać sylwestrową noc?
Monika Wojtasiewicz-Oleniak ze swoim berneńczykiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Warto w sylwestra nie zostawiać zwierzaka samego. Dobrze wziąć go przed północą na długi spacer, by się zmęczył.

- Najlepiej umieścić kota lub psa w pokoju, w którym nie będzie widać przez okno blasku fajerwerków, a same wystrzały będą jak najmniej słyszalne. Dobrze włączyć głośniejszą muzykę, która je zagłuszy - radzi Monika Wojtasiewicz-Oleniak, prowadząca od niedawna w Żarkach hotel dla zwierząt.

Przestrzega właścicieli, by nie głaskali ani nie uspokajali pupili w tym czasie. Mogą odczytać, że to nagroda za to, że się boją.

Na rynku dostępne są środki uspokajające dla czworonogów.
- Osobiście ich nie polecam. Pamiętam, jak swojemu psu podałam taki środek. Skończyło się na tym, że padł zemdlony. I wtedy bardziej się denerwowałam udzielając mu pomocy, niż on sam przez petardy. O ile leki wytłumiające po konsultacji z weterynarzem można podać, zwłaszcza gdy zostawiamy pupila samego, o tyle odradzałabym te paraliżujące mięśnie. Wydaje się po nich, że pies lub kot jest spokojny, a tak naprawdę zostaje pozbawiony możliwości ruchu. Boi się tak samo - zauważa.

Jedynie specjalnie szkolone od szczeniaka psy są w stanie zachować spokój słysząc wystrzały. Takie szkolenie może przeprowadzić sam właściciel, ale musi na nie poświęcić trochę czasu. Przed kolejnym sylwestrem będzie jednak, jak znalazł.