Świeży sok z brzozy wzmacnia organizm i reguluje przemianę materii. Nie można go jednak czerpać z każdego drzewa, jakie spotkamy na swojej drodze.
Sok jest ceniony w medycynie ludowej. Poleca się go osobom starszym, z obniżoną odpornością, osłabionym chorobą. Zbiera się go wczesną wiosną, gdy drzewo budzi się z zimowego snu. W tym celu należy wybrać zdrową brzozę, rosnącą z dala od terenów zabudowanych i przemysłowych. Ważne, by nie była za młoda. Powinna liczyć co najmniej dziesięć lat. W przeciwnym razie, pobierając sok, można ją uszkodzić.
Metod czerpania soku z brzozy jest kilka. Ucinamy końcówkę gałęzi (najlepiej od strony południowej) i nakładamy na nią plastikową butelkę. Można ją przymocować do pnia na przykład taśmą samoprzylepną. Czekamy, aż butelka, kropelka po kropelce się napełni.
Wiele osób pobiera sok z brzóz rosnących w lesie. Tymczasem tak nie wolno. Jak informuje Ewelina Boruń, p.o. naczelnika nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów, pozyskiwanie soku brzozowego bez zgody właściciela gruntu, na którym rośnie drzewo jest niedozwolone i podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany.
- Reguluje to Kodeks wykroczeń art. 153 - Ewelina Boruń cytuje przepisy.
W lesie nie wolno również bez zgody nadleśnictwa rąbać gałęzi, korzeni, krzewów, niszczyć ich lub uszkadzać. Zakaz dotyczy również zbierania z lasu wyrąbanych gałęzi, korzeni i krzewów.
Art. 153. Kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn godzi w mienie osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
Anna Jarguz
Przełom nr 11 (1235) 16.3.2016
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Piszecie o karze to dobrze a poco wykładacie kawę na ławę i dajecie gotowy przepis jak to robić.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz