Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Twórcy filmu o chrzanowskim proboszczu szukają wsparcia

13.02.2016 07:07 | 4 komentarze | 6 376 odsłon | Łukasz Dulowski

Reżyser Piotr Mielech spotkał się z samorządowcami w urzędzie miejskim i starostwie. - Właściwie jesteśmy gotowi do pracy. Mamy scenariusz, wyznaczoną ekipę, mamy Henryka Talara, który zagra główną rolę. Brakuje nam pieniędzy i między innymi właśnie dlatego przyjechałem do Chrzanowa - mówi.

4
Twórcy filmu o chrzanowskim proboszczu szukają wsparcia
Agnieszka Bąk i reżyser Piotr Mielech przy kościele św. Mikołaja w Chrzanowie - jednym z głównych miejsc akcji w planowanym filmie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Roboczy tytuł brzmi „Sprawiedliwy". Niezwykła to historia do przeniesienia na ekran, bo ks. Jakub Kamieński - jak podkreśla Piotr Mielech - nie należał w czasie wojny do żadnej organizacji, lecz z potrzeby serca ratował dzieci od śmierci. Ten projekt również dlatego jest nietypowy, ponieważ chodzi o kilkulatków z Powstania Warszawskiego. Obóz przejściowy znajdował się we Wrocławiu, skąd transportowano małych więźniów do Auschwitz. Składy kolejowe zatrzymywały się przykładowo w Trzebini. I tutaj do akcji wkraczał chrzanowski proboszcz wraz z innymi mieszkańcami.

- Najprawdopodobniej był pośrednik lub pośrednicy w osobach niemieckich oficerów. Te dzieci należało wykupić - precyzuje reżyser.

Szacuje, że na całą produkcję potrzeba około 300 tys. zł. Po czwartkowych rozmowach z samorządowcami mówi, że są ustne deklaracje dołożenia 20-30 proc.

Projekt filmowy „Sprawiedliwy" realizuje Fundacja Via Veritatis, założona przez Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha. Konsultantką historyczną jest Agnieszka Bąk, na co dzień pracująca w Muzeum w Chrzanowie.

Osoby, posiadające wiedzę o tamtych wydarzeniach i chcące pomóc przy realizacji filmu, są proszone o kontakt z Agnieszką Bąk (607 030 608) lub z reżyserami: 609 211 230/785 985 449, mail: fundacja.via.veritatis@gmail.com