Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czym oddychamy w Małopolsce

01.02.2016 15:43 | 0 komentarzy | 25 584 odsłon | Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Urząd marszałkowski uruchomił nową stronę internetową. Znajdują się na niej informacje dotyczące prognozy jakości powietrza. Zastąpiła dotychczas funkcjonujący serwis.

0
Czym oddychamy w Małopolsce
Nowa strona z prognozami jakości powietrza w Małopolsce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Witryna ma zmienioną szatę graficzną, jest bardziej czytelna i funkcjonalna. W serwisie można zapoznać się z aktualnym stanem zanieczyszczenia powietrza oraz prognozą 48-godzinną dla całego regionu, lub poszczególnych części Małopolski. Na stronie publikowane są również informacje o wprowadzonym stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

W przypadku Chrzanowa mamy do czynienia z prognozami. Dla Trzebini, oprócz prognóz, jest podawany aktualny pomiar ze stacji Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska w Krakowie.

W ramach serwisu istnieje także możliwość otrzymywania newslettera, czyli e-mailowych informacji o mierzonym i prognozowanym poziomie zanieczyszczenia powietrza, w trzech opcjach: codziennego, ostrzegawczego i alarmowego wraz z wyborem obszaru województwa, którego mają dotyczyć informacje. Treść codziennych wiadomości e-mail prezentowana jest w formie tekstowej i graficznej. W bazie subskrybentów newslettera znajduje się obecnie ponad 7 tys. adresów e-mail.

Strona z prognozami jakości powietrza cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców regionu - skorzystało z niej do tej pory ok. 30 tysięcy użytkowników. Dzięki publikacji prognoz informacje trafiają do wszystkich mieszkańców Małopolski, a osoby szczególnie narażone na skutki smogu (w tej grupie znajdują się dzieci, osoby starsze i z chorobami dróg oddechowych) mogą uniknąć nadmiernego narażenia na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń.

Serwis działa od 1 listopada 2010 r. Modelowanie jakości powietrza prowadzone jest przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Projekt został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Nowa strona dostępna jest pod adresem: http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/