Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Grupa Plastyczna Zdrój. Twórcy świętowali 30-lecie działalności

23.01.2016 09:20 | 0 komentarzy | 6 988 odsłon | Ewa Solak
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 19:15

W piątek wieczorem do Galerii Pałacu Vauxhall przyszły tłumy. Każdy chciał uczcić jubileusz istnienia Grupy Plastycznej Zdrój. Było co pooglądać i czego posłuchać.

0
Grupa Plastyczna Zdrój. Twórcy świętowali 30-lecie działalności
Artyści oraz ich goście podczas jubileuszu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdrój to jedna z najprężniej działających grup zrzeszających zarówno nieprofesjonalnych twórców jak i absolwentów wyższych uczelni artystycznych. Jednym z jej założycieli i pierwszym opiekunem był artysta Marian Konarski, malarz, rzeźbiarz i poeta, autor m.in. pomnika Zwycięstwa i Wolności w Chrzanowie zwanego chrzanowskim orłem.

- Wśród członków założycieli byli także: Tadeusz Gillert, Maciej Liburski, Czesława Bzowska, Jan Widyna, Julian Wąsik. Niektórzy już nie żyją. W sumie przez nasza grupę przewinęło się około 70 osób. Obecnie działają 33 - mówi Renata Wróbel prezes Grupy plastycznej Zdrój.

- Pamiętam nasze początki. Było nas niewielu. Spotykaliśmy się w ośrodku kultury, działającym wtedy jeszcze przy Placu Kulczyckiego - wspomina najstarszy członek grupy 82-letni Tadeusz Gillert.

Podczas imprezy każdy można było obejrzeć prace przygotowane przez twórców specjalnie na jubileusz. Wielu uczestników miało okazję wygrać niektóre z nich na loterii.

Grupa Plastyczna Zdrój powstała w 1985 roku. Prace jej członków można oglądać podczas plenerów oraz cyklicznych wystaw. Znajdują się one również w posiadaniu wielu kolekcjonerów w kraju i za granicą. Artyści angażują się w liczne imprezy i akcje także charytatywne.