Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Warto poznać historię lokalnych dworów i pałaców

28.12.2015 14:45 | 0 komentarzy | 4 066 odsłony | Marek Oratowski

W Muzeum w Chrzanowie można kupić pachnącą jeszcze farbą drukarską książkę prof. Bogusława Krasnowolskiego "Pałace, dwory i folwarki powiatu chrzanowskiego". To lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się lokalną historią.

0
Warto poznać historię lokalnych dworów i pałaców
Zbigniew Mazur pokazuje książkę, na okładce której znalazł się odnaleziony we Włocławku obraz przedstawiajacy pałac w Młoszowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już sam autor gwarantuje wysoką jakość publikacji. Profesor Bogusław Krasnowolski to historyk sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie oraz temtejszej ASP. Jest autorem licznych publikacji oraz wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Nad książką dotyczącą powiatu chrzanowskiego pracował półtora roku.

- W tym czasie przeanalizował ogromny materiał archiwalny i ikonograficzny. Dzięki temu odtworzył dzieje lokalnych pałaców, dworów i folwarków. Większość z nich uległa zniszczeniu w trakcie drugiej wojny światowej. Na przykład pałace Szembeków w Porębie Żegoty i Młoszowej zrabowali doszczętnie urzędnicy Straży Celnej i niemieccy dygnitarze, a bibliotekę i archiwum spalono - mówi Zbigniew Mazur, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Publikację można nabyć w tej placówce za 37 złotych. Została wydana w nakładzie 600 egzemplarzy.

Wszyscy zainteresowani tematem mogą przyjść 7 stycznia o godz. 17.15 do Domu Urbańczyka na promocję książki. W spotkaniu będzie uczestniczył prof. Bogusław Krasnowolski. Promocja zostanie połączona z wieczorem kolęd.

Czytaj również