Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powiatowi radni i sołtys Żarek apelują, by fedrowanie nie powodowało kolejnych szkód

25.11.2015 14:54 | 4 komentarze | 7 441 odsłon | Marek Oratowski

Po ostatnim wstrząsie spowodowanym przez ZG Janina, na środowej sesji rady powiatu radni wystąpili do organów nadzoru górniczego o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania zagrożeń. Liczba szkód zgłoszonych do kopalni wynosi już prawie 1200.

4
Powiatowi radni i sołtys Żarek apelują, by fedrowanie nie powodowało kolejnych szkód
Sołtys Żarek Stanisław Garlacz (z prawej) uczestniczył w dyskusji na temat wstrząsów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni zaprosili na sesję dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Jerzego Kolasę. Opowiedział o działaniach, jakie libiąska kopalnia podjęła w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia oraz monitorowania wstrząsów. Chodzi o strzelania torpedujące, zmniejszenie postępu w ścianie i zwiększenie liczby sejsmometrów.

- Do końca listopada gotowa będzie dodatkowa ekspertyza, przygotowana na zlecenie Wyższego Urzędu Górniczego. Ma odpowiedzieć na pytanie, co jeszcze można w tej sytuacji zrobić - zapowiedział.

Radni przyjęli apel wyrażający zaniepokojenie kolejnymi wstrząsami. Jego treść publikujemy poniżej. Także sołtys Żarek Stanisław Garlacz przekazał na sesji protest wystosowany w imieniu mieszkańców.

Apel Rady Powiatu Chrzanowskiego w sprawie podjęcia działań przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, zmierzających do eliminacji zagrożeń dla mieszkańców powiatu, związanych z ruchem ZG Janina.

"W związku z napływającymi skargami mieszkańców Rada Powiatu Chrzanowskiego wnosi i apeluje do Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego i Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do wyeliminowania zagrożeń dla życia, zdrowia i mienia mieszkańców powiatu, spowodowanych działalnością ZG Janina w Libiążu. Wydarzenia ostatnich tygodni, w tym ostatni wstrząs z 18 listopada o sile ok. 4,1 w otwartej skali Richtera, powodują zarówno duże straty materialne, jak i bezpośrednie zagrożenie życia mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Większość budynków zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, nie posiada żadnych zabezpieczeń przed trzęsieniami ziemi, które na terenie naszego powiatu samoistnie nie występują. Ruch Zakładu Górniczego Janina należącego do grupy Tauron spowodował wstrząsy i zniszczenia nie tylko w miejscowości Żarki, pod którą następuje bezpośrednia eksploatacja, ale również w Libiążu i Chrzanowie, gdzie znajdują się bloki wybudowane z wielkiej płyty. Nie są one zabezpieczone przed wpływami eksploatacji górniczej. Ten właśnie fakt potęguje realne obawy przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić na skutek kolejnych wstrząsów. A te wydają się nieuniknione, skoro ZG Janina zapowiada eksploatację feralnego pokładu przez kolejne lata.

Od kilku tygodni mieszkańcy naszego powiatu żyją w ciągłym strachu. Boją się kolejnych wstrząsów Najgorsze z nich są te, do których dochodzi nocą. Zbudzeni ze snu ludzie nie potrafią racjonalnie zareagować. Są przerażeni. Najtrudniej znoszą tę sytuację dzieci i osoby starsze. Niespodziewane wstrząsy powodują uraz psychiczny - lęk, strach przed przebywaniem we własnym domu czy mieszkaniu. Rodzi to uzasadnioną obawę, aby nie doszło do sytuacji, w której na skutek działań kopalni zostanie zagrożone życie ludzkie w wyniku poważnych uszkodzeń domów i bloków.

W związku z tym, iż stan bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców powiatu chrzanowskiego został zagrożony, a także wystąpiły szkody górnicze, zobowiązuje się przewodniczącego rady powiatu do niezwłocznego przekazania niniejszego apelu właściwym organom nadzoru górniczego".

Protest mieszkańców Żarek

"W związku z bardzo silnymi wstrząsami wywołanymi przez Tauron Zakład Górniczy Janina w Libiążu my mieszkańcy Żarek protestujemy przeciwko niszczeniu dorobku naszego życia , tj. budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych, obejść i ulic. Protestujemy przeciwko naruszeniu miru domowego poprzez ciągłe wstrząsy, które powodują stres nie pozwalający w spokoju żyć, ani odpocząć, ani się wyspać, ponieważ najmocniejsze wstrząsy występują w środku nocy. Szczególnie osoby starsze i dzieci nie wytrzymują tego napięcia psychicznego. Protestujemy przeciwko opieszałemu i lekceważącemu traktowaniu przez osoby szacujące i oceniające szkody, które wystąpiły w naszych nieruchomościach. Oczekujemy zdecydowanych działań, aby zapewnić nam właściwa ochronę i bezpieczeństwo".

*****

TRZĘSIE CORAJ MOCNIEJ. CO DALEJ? O problemach związanych z eksploatacją górniczą obszernie piszemy w najnowszym, 47. numerze "Przełomu" dostępnym w punktach sprzedaży i w kiosku internetowym.