O wyglądzie oczka wodnego decydują głównie nasadzone rośliny. To one nadają mu charakter i sprawiają, że staje się ozdobą ogrodu.
Rośliny, jak podkreśla Radosław Białka, właściciel centrum ogrodniczego w Młoszowej, są nie tylko ozdobą, ale również ważnym elementem równowagi biologicznej zbiornika. Mają wpływ na czystość wody i rozwój glonów.
- Żeby woda była dobrze natleniona, warto też zaopatrzyć się w specjalną pompę, zamontować filtr i lampy UV, by nie dochodziło do namnażania się glonów - mówi.
Przed posadzeniem roślin warto wykonać odręczny rysunek, jak w przyszłości oczko ma wyglądać i podzielić je na kilka stref. Są rośliny pływające, nadbrzeżne, wodne, takie, które lubią wodę głęboką lub płytką. Trzeba pamiętać, że wszystkie zaczną się rozrastać.
- Oczko wodne wymaga też systematycznego oczyszczania, by nie było za bardzo zamulone. Jeśli będzie zaniedbywane, rośliny zaczną gnić, spowoduje mało przyjemny zapach i zamiast ozdobą oczko, może strać się utrapieniem - mówi Białka, dodając, że niekiedy konieczna jest wymiana wody, co wiąże się z przesadzaniem roślin.
Rośliny do oczka wodnego można podzielić na kilka rodzajów. Wśród wodnych i pływających popularne są lilie wodne, osoka aloesowata, grążel, grzybieńczyk wodny, hiacynt wodny, pływacz zwyczajny, salwinia pływająca. Przy brzegu pięknie wyglądają: papirus, kosaciec żółty, pałka wodna, ponikło, tatarak, trzcina pospolita, babka wodna, jaskier wielki. Niedaleko oczka warto też posadzić kaczeńce, krwawnicę pospolitą, żabieniec czy trojeść.
(AJ)
Przełom nr 34 (1207) 26.8.2015
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz