Przed uruchomieniem zmywarki, warto sprawdzić twardość wody. Zbyt twarda może uszkodzić urządzenie.
Przed uruchomieniem zmywarki, warto sprawdzić twardość wody. Zbyt twarda może uszkodzić urządzenie.
- Mam nową zmywarkę. W instrukcji obsługi zaciekawiła mnie informacja, by przed pierwszym uruchomieniem zmierzyć twardość wody, a dopiero potem odpowiednio ustawić urządzenie. Jak to zrobić i czy pomiar jest faktycznie konieczny, by zmywarka nie zniszczyła się podczas eksploatacji? - w tej sprawie do redakcji "Przełomu" zadzwonił jeden z czytelników gazety.
Odbiorcy wody, dostarczanej przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, na własną rękę nie muszą mierzyć twardości wody. Wystarczy, że zadzwonią w tej sprawie do RPWiK. Po podaniu miejsca zamieszkania, od razu otrzymają odpowiedź, jaką twardość ma woda, z której korzystają.
- Są też papierkowe wskaźniki twardości wody, które można kupić i sprawdzić, jaką ma twardość - poleca Alina Brzózka-Urbanik z laboratorium chrzanowskiego RPWiK.
Dodaje, że RPWiK czerpie wodę z różnych ujęć. Stąd różnice w jej twardości.
- Dostarczana przez nas woda spełnia jednak wszystkie normy według Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia - zapewnia Alina Brzózka-Urbanik.
Przykładowo, woda z ujęcia Lech, która jest dostarczana do Trzebini, Sierszy, Gaja, Luszowic i części Balina, jest miękka. Ta ze źródła w Psarach, która trafia do mieszkańców Psar, Karniowic, Dulowej, Płok i części Młoszowej oraz Myślachowic, ma znacznie większą twardość. Woda z ujęcia z Bolęcinie, z której korzystają odbiorcy z Bolęcina, Płazy, Piły Kościeleckiej, Pogorzyc czy rejonu ul. Topolowej w Chrzanowie, jest średnio twarda, natomiast ta z ujęcia w Żelatowej, która płynie w kranach w Libiążu, Żarkach, Gromcu, Źrebcach, chrzanowskim osiedlu Stella, przy ul. Śląskiej, na osiedlu Południe i na Rospontowej, jest bardzo twarda. Bardzo miękka jest natomiast woda dostarczana z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, która płynie w kranach odbiorców z chrzanowskiego osiedla Kąty, osiedla Północ-Tysiąclecia, ul. Trzebińskiej, centrum miasta, ul. Oświęcimskiej i części Balina.
- Trzeba jednak pamiętać, że twardość wody może się okresowo zmieniać - uściśla Alina Brzózka-Urbanik.
Jeśli po umyciu naczyń w zmywarce są one matowe, może to oznaczać, że woda jest za twarda. Urządzenie należy przestawić i dosypać soli do zmywarek.
Twardość wody według danych z RPWiK
bardzo miękka: <80 mg CaCO3/dm3
miękka: 80 - 180 mg CaCO3/dm3
średnio twarda: 180 - 270 mg CaCO3/dm3
znacznie twarda: 270 - 360 mg CaCO3/dm3
twarda: 360 - 540 540 mg CaCO3/dm3
bardzo twarda: >540 mg CaCO3/dm3
(AJ)
Przełom nr 2 (1023) 11.1.2012
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz