Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

BABICE. Minister odznaczył artystę

23.02.2013 15:47 | 0 komentarzy | 3 841 odsłony | red
Tadeusz Bębenek, malarz z Babic otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
0
BABICE. Minister odznaczył artystę
Tadeusz Bębenek (z prawej) odbiera odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tadeusz Bębenek, malarz z Babic otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Babiczanin malarstwem zajął się na dobre w latach 80. minionego stulecia, gdy przeszedł na emeryturę.
- Kiedy Wiesław Wątroba utworzył grupę „Na styku” postanowiłem się do niej zapisać. Chodziliśmy na różne plenery malować. Ale mnie takie widoki nie interesowały. Co innego ludzie, zwierzęta. Do ich uwieczniania miałem talent – opowiada Tadeusz Bębenek.

Na obrazach dokumentował m.in. codzienne życie w stanie wojennym i kilka lat później. Część jego dzieł, jak choćby „Zaopatrzenie”, „Pogrzeb kumpla” czy „W kolejce po...”, trafiły do zbiorów Muzeum Śląskiego. Tadeusz Bębenek jest również autorem obrazów sakralnych, które namalował do kościoła w Babicach i kaplicy w Jankowicach.

W piątek odebrał z rąk wójta Radosława Warzechy odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To odznaka przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Babiczanin był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem ruchu oporu, a później więźniem politycznym. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Dyplomem Orła z Ravensbrück.
(MK)