Tadeusz Bębenek, malarz z Babic otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Tadeusz Bębenek, malarz z Babic otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Babiczanin malarstwem zajął się na dobre w latach 80. minionego stulecia, gdy przeszedł na emeryturę.
- Kiedy Wiesław Wątroba utworzył grupę "Na styku" postanowiłem się do niej zapisać. Chodziliśmy na różne plenery malować. Ale mnie takie widoki nie interesowały. Co innego ludzie, zwierzęta. Do ich uwieczniania miałem talent - opowiada Tadeusz Bębenek.
Na obrazach dokumentował m.in. codzienne życie w stanie wojennym i kilka lat później. Część jego dzieł, jak choćby "Zaopatrzenie", "Pogrzeb kumpla" czy "W kolejce po...", trafiły do zbiorów Muzeum Śląskiego. Tadeusz Bębenek jest również autorem obrazów sakralnych, które namalował do kościoła w Babicach i kaplicy w Jankowicach.
W piątek odebrał z rąk wójta Radosława Warzechy odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To odznaka przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Babiczanin był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem ruchu oporu, a później więźniem politycznym. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Dyplomem Orła z Ravensbrück.
(MK)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.
stary zgred
07:57, 2025-05-13
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz