Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Jakub? Kuba? Kubuś?

09.02.2011 13:34 | 0 komentarzy | 14 375 odsłon | red
Marzenie i Tomaszowi Wachom z Okradziejówki urodził się syn. Chcieli nadać mu imię Kuba, ale w urzędzie stanu cywilnego usłyszeli, że tak potomka nazwać nie mogą. Dlaczego?
0
Jakub? Kuba? Kubuś?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marzenie i Tomaszowi Wachom z Okradziejówki urodził się syn. Chcieli nadać mu imię Kuba, ale w urzędzie stanu cywilnego usłyszeli, że tak potomka nazwać nie mogą. Dlaczego?

- Wybraliśmy to imię, bo podobało nam się bardziej niż Jakub. Innego nie chcieliśmy - opowiada Tomasz Wach.

Dobrze wie, że w ciągu ostatnich lat, rodzącym się dzieciom nadawane są imiona zagraniczne, nieraz nietypowe lub popularne przez wzgląd na artystów znanych z telewizji. Czemu zatem nie mogli zarejestrować dziecka z imieniem Kuba? W końcu jest przecież Kuba Wojewódzki, prowadzący w telewizji swój program. Inni już nie mogą tak mieć na imię?

Kierownik USC w Chrzanowie Mirosława Stawarz nie spełniła ich prośby.
- Przepisy zabraniają stosowania zdrobnień, a Kuba jest nim na pewno. Ustawa określa również, że każde nadawane dziecku imię powinno mieć pisownię polską i określać płeć. W tym przypadku więc zostały naruszone dwa paragrafy przepisów - zaznacza Mirosława Stawarz.
Dodaje, że w sytuacji, gdy rodzice nie są zdecydowani co do wyboru imienia dla dziecka, mogą skorzystać z dostępnej w USC księgi imion.

Podobnie żaden z okolicznych urzędów nie zgodziłby się na nadanie dziecku zdrobniałego imienia.
- Trzeba wziąć pod uwagę także to, że gdyby dziecko takie imię dostało, to do końca życia mogłoby mieć kłopoty z wypełnianiem wszelkich dokumentów. Chyba nikt, słysząc zdrobnienie nie pyta, czy jest to pełne imię. To może rodzić formalne pomyłki - dodaje Irena Franzblau z USC w Jaworznie.

Dodaje, że zdrobnienia i tak będą używane przez rodziców, przyjaciół czy znajomych. W dokumentach jednak nie ma możliwości ich stosowania.
W sytuacjach niejasnych można również zwrócić się do Rady Języka Polskiego. Na stronie internetowej www.rjp.pan.pl dostępne są jej opinie na temat kilkuset imion.
Ewa Solak

Z ustawy o aktach stanu cywilnego
Art. 50. 1. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.

Przełom nr 5 (975) 2.2.2011