Co możemy zrobić, jeśli za wykroczenie na drodze ukarze nas policja? Wyjaśnia to krakowski adwokat Dariusz Ratajczyk.
Postępowanie mandatowe prowadzi policja, ale prawo do nałożenia takiej kary mają także inne organy, na mocy obowiązujących przepisów.
Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu. W tej sytuacji wniosek o jego ukaranie trafia do sądu, właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Obwiniony powinien zostać powiadomiony o terminie i miejscu rozprawy. Warto jednak pamiętać, że proste sprawy mogą być rozpoznawane w postępowaniu nakazowym, czyli bez jego obecności. Wówczas doręczony zostanie nam wyrok wraz z wnioskiem o ukaranie.
Występująca z wnioskiem policja lub straż miejska powinna w nim wykazać okoliczności i dowody naszej winy, ale sami musimy zadbać o kontrargumenty. Najlepiej jeśli uda nam się znaleźć świadków, nagrania z monitoringu lub wykonać zdjęcia miejsca wykroczenia. To wszystko może pomóc.
Trzeba pamiętać, że jeśli zostaniemy uznani winnymi, sąd ma prawo orzec karę wyższą niż ta powiązana z mandatem, którego przyjęcia odmówiliśmy. Dodatkowo obwinionego obciąża się zryczałtowanymi kosztami postępowania oraz innymi wydatkami, które powstały w trakcie postępowania. Otrzymujemy też punkty karne adekwatne do danego wykroczenia.
W razie skazania informacja o tym trafia do Krajowego Rejestru Karnego, jedynie gdy otrzymujemy karę aresztu.
Od wyroku, także wydanego w trybie nakazowym, można się odwołać.
(ko)
Przełom nr 38 (1109) 25.9.2013
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz