Ograniczone prawo do balkonu - przelom.pl
Zamknij

Ograniczone prawo do balkonu

12:05, 19.02.2014
Skomentuj Nie ma przepisu określającego jednoznacznie, co wolno, a czego nie można trzymać na balkonie Nie ma przepisu określającego jednoznacznie, co wolno, a czego nie można trzymać na balkonie

PRAWA I OBOWIĄZKI SPÓŁDZIELCÓW. Marzy nam się balkon w kolorach tęczy, na którym latem moglibyśmy urządzać dla przyjaciół grilla? Mieszkając w blokach spółdzielczych o takich pomysłach możemy zapomnieć.

PRAWA I OBOWIĄZKI SPÓŁDZIELCÓW. Marzy nam się balkon w kolorach tęczy, na którym latem moglibyśmy urządzać dla przyjaciół grilla? Mieszkając w blokach spółdzielczych o takich pomysłach możemy zapomnieć.

Kto odpowiada za remont balkonu? Co można, a czego nie wolno nam tam trzymać? Czy na balkonie można palić papierosy? Na te i wiele innych pytań odpowiada Aleksander Biegacz, prezes zarządu Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie.
Jeśli posiadamy mieszkanie własnościowe w spółdzielczych blokach, sami na własny koszt musimy zadbać o stan balkonu. Na nas spoczywa obowiązek malowania ścian czy balustrad (z wyłączeniem zewnętrznych stron płyt balkonowych). Jednak kolor farby wcześniej musimy uzgodnić ze spółdzielnią.

- Remont balkonów oraz logi, zgodnie z obowiązującym regulaminem, należy już do spółdzielni - mówi Aleksander Biegacz.
Na balkonach niektórzy trzymają stare meble, sprzęt sportowy, suszarki z praniem. Sąsiadom często takie składy rzeczy różnych się nie podobają. Niestety, nie ma przepisu precyzującego, co wolno, a czego nie można trzymać na balkonie. W Regulaminie porządku domowego w zasobach PSM w Chrzanowie, jak informuje prezes Biegacz, zapisano jedynie, że nie wolno tam składować materiałów łatwopalnych, żrących, cuchnących czy śmieci. Natomiast zbędne przedmioty o dużych rozmiarach, jak na przykład meble czy sprzęt gospodarstwa domowego należy przenieść na stanowiska do gromadzenia odpadów komunalnych w terminie bezpośrednio poprzedzającym ich wywóz.

- Na balkonie w ciągu dnia podczas nieobecności właścicieli nie wolno też trzymać zwierząt, na przykład psów. Zakaz ten dotyczy również pory nocnej - podkreśla Biegacz.

Na balkonie można trzymać doniczki i skrzynki z kwiatami. Należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć przed wypadnięciem, a także przed ściekaniem wody na elewacje czy balkony lub okna zlokalizowane poniżej. Regulamin zezwala także na rozkładanie na balkonie suszarki z praniem.

Szczególnie latem zdarza się, że sąsiad urządza na balkonie grilla. Tego robić mu nie wolno. Regulamin zabrania także rozpalania ogniska czy korzystania z rożna.

- Na balkonie można jedynie palić papierosy. Tego regulamin nie zabrania. Zakaz palenia tytoniu obowiązuje natomiast na klatkach schodowych, w suszarni, windach czy innych pomieszczeniach ogólnodostępnych - przypomina szef chrzanowskiej spółdzielni mieszkaniowej i dodaje, że prawo do wyłącznego korzystania z balkonów posiadają jedynie mieszkańcy przyległego lokalu. Powinni dbać o jego utrzymanie i schludny wygląd.
Anna Jarguz
Przełom nr 6 (1128) 12.2.2014

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%