Trudny, brudny, ale odrodzony - przelom.pl
Zamknij

Trudny, brudny, ale odrodzony

05:08, 20.09.2006
Skomentuj Barbara Kubas, członek zarządu CHZMO i prezes zarządu Jerzy Held oraz Adam Banaś - pełnomocnik ds. zintegrowanego zarządzania jakością, środowiskiem i BHP - z Zakładów Magnetyzowych w Ropczycach cieszą się z certyfikatu ISO 4001:2004 Barbara Kubas, członek zarządu CHZMO i prezes zarządu Jerzy Held oraz Adam Banaś - pełnomocnik ds. zintegrowanego zarządzania jakością, środowiskiem i BHP - z Zakładów Magnetyzowych w Ropczycach cieszą się z certyfikatu ISO 4001:2004

Chrzanowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych mają nie tylko blisko 80-letnią tradycję, ale i dwa certyfikaty jakości zarządzania i jakości produktów.

Chrzanowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych mają nie tylko blisko 80-letnią tradycję, ale i dwa certyfikaty jakości zarządzania i jakości produktów.

- Ten zakład zawsze kojarzył się z zapyleniem, wymuszającym ograniczenie godzin pracy i zatruwaniem najbliższej okolicy. Tym bardziej więc gratuluję otrzymania certyfikatu świadczącego o tym, że firma sprostała wymaganiom ekologicznym i nie pyli już niezgodnie z normami. Gwarantuje też jakość produkcji i jest dobrze zarządzana. To duży sukces w tym trudnym i brudnym przemyśle - mówił na uroczystości wręczenia ISO 4001:2004 Kazimierz Brandys, wieloletni dyrektor, obecnie doradca zarządu CHZMO SA.

"Stella", bo tak zwykło się mówić do dziś o zakładzie istniejącym od 1928 roku na chrzanowskim osiedlu, jeszcze niedawno była jednym z tonących okrętów lokalnego przemysłu. Samodzielnie trudno byłoby przetrwać zakładowi czas restrukturyzacji przemysłu. Ale znalazł się inwestor.

W 2003 roku CHZMO weszły w skład grupy kapitałowej Zakładów Magnetyzowych Ropczyce. Z dołka tak naprawdę wyciągnął "Stellę" ukraiński inwestor - Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD 48,01% akcji), od roku 2005 współwłaściciel zakładu. Dziś pracuje w nim 100 osób. - Jeszcze niedawno produkowaliśmy 6 tys. ton wyrobów krzemionkowych rocznie, teraz nasze moce produkcyjne wynoszą 25 tys. ton rocznie. To efekt inwestycji w nowoczesne maszyny, urządzenia i technologie, które w ciągu dwóch ostatnich lat sięgnęły 13,5 mln zł. Produkujemy głównie dla przemysłu koksowniczego (szykuje się właśnie duży kontrakt z Kombinatem Koksowniczym w Zabrzu), dostarczając mu baterie z cegieł krzemionkowych. To 72 procent naszej produkcji. Pozostali odbiorcy to fabryki szkła i huty - mówi Jerzy Held, dyrektor zakładu. Inwestycje i restrukturyzacja CHZMO odchudziły nieco załogę zakładu. - Podwyżki płac były, ale niewielkie, i pewnie załoga nie jest zadowolona, ale dzięki temu przetrwaliśmy i mamy dobre perspektywy na przyszłość - dodaje dyrektor.

Teren dawnego zakładu to dzisiaj strefa gospodarcza, w której siedzibę ma kilka innych firm. Zainwestowały podobnie jak CHZMO w otoczenie, czyniąc z osiedla Stella teren coraz bardziej przyjazny dla oka. Na zagospodarowanie czekają jeszcze dwie zakładowe hale. (AM)

Co produkują ChZMO SA

Formowane wypalane: wyroby krzemionkowe

Formowane niewypalane: prefabrykaty betonowe, rafinatory azotowe

Nieformowane - masy suche: kwarcyty mielone, masy do torkretowania komór koksowniczych,
masy na podłogi i komory koksownicze, masy podwlewnicowe, betony

Wyroby nieformowane - zasypki: zasypki izolacyjne, desulfuratory

Wyroby nieformowane - masy plastyczne: masy korytowe, masy zatykarkowe, masy do zamknięć
suwakowych, masy konstrukcyjno-naprawcze wysokoglinowe, masy naprawcze, plastyczne masy do układu syfonowego

Wyroby złożone: pływak do odcinania żużla w konwertorze tlenowym

Historia zakładu
lipiec 1928 - zakład powstaje jako polsko-niemiecka spółka akcyjna pod nazwą Zakłady Ceramiczne "Stella" SA, w którym produkowano wyroby krzemionkowe i szamotowe
kwiecień 1915 - upaństwowienie Zakładu Ceramicznego "Stella"
marzec 1992 - przekształcenie Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych SA w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa
wrzesień 1995 - wniesienie akcji spółki do Narodowego Funduszu Inwestycyjnego
grudzień 1998 - nabycie 60 proc. akcji Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych SA przez firmę FOREM sp. z o.o.
wrzesień 2003 - członek Grupy Kapitałowej Ropczyce
wrzesień 2005 - nabycie udziałów Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych SA przez Związek Przemysłowy Donbasu

Przełom nr 38/752 20.09.2006

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%