Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Jak nie wymienisz kotła, możesz dostać nawet 5 tysięcy zł kary

02.09.2019 13:20 | 0 komentarzy | 14 880 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Od 1 września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. A jaki sytuacja przedstawia się w pozostałej części województw?

0
Jak nie wymienisz kotła, możesz dostać nawet 5 tysięcy zł kary
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od lipca 2017 roku Małopolanie budujący nowe domy muszą instalować w nich urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Więcej informacji o wymaganiach dla kotłów, pieców i kominków znajdziesz tutaj.
Pamiętaj też, że od lipca 2017 r. nie wolno spalać mułów, flotów i miałów węglowych.

Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić.

Z kolei kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 musisz wymienić do końca 2026 roku.

W przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej zawiera dokumentacja techniczna albo instrukcja kominka lub pieca.
Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.

Kontrole urządzeń mogą przeprowadzać m.in. urzędnicy gminni.

Jeśli nie przestrzegasz przepisów uchwały antysmogowej, możesz zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.