Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Co Platforma zrobi z Potockim? Jest wniosek do zarządu krajowego o podjęcie decyzji dyscyplinarnej

27.03.2024 10:20 | 6 komentarzy | 6 245 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej zszokowało zachowanie partyjnego kolegi. Potocki, zamiast partyjnej koleżanki, poparł publicznie jej konkurenta. Nie tylko on.
6
Co Platforma zrobi z Potockim? Jest wniosek do zarządu krajowego o podjęcie decyzji dyscyplinarnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Potocki od lat jest zdeklarowanym członkiem PO. W barwach PO został radnym, pełnił funkcję wicestarosty, starosty, ostatnio członka zarządu powiatu chrzanowskiego. W barwach PO startował cztery lat temu do Sejmu i niewiele zabrakło mu do uzyskania mandatu.

W barwach PO startuje teraz do chrzanowskiej rady miejskiej jako lider drużyny. Jeszcze kilka tygodni temu było prawie pewne, że wystaruje w wyborach na burmistrza Chrzanowa. Miał nawet sporo szanse, bo jest człowiekiem znanym i lubianym. Porozumiał się jednak z obecnym burmistrzem Robertem Maciaszkiem i uzyskał dla niego poparcie PO. Maciaszek, jak pamiętamy, też był członkiem PO, ale ją porzucił wiążąc się z Polską 2050 Szymona Hołowni.

Wszystko szło po myśli tego doświadczonego polityka, dopóki nie udzielił oficjalnego poparcia w wyborach na burmistrza Trzebini swojemu obecnemu szefowi - Jarosławowi Okoczukowi. I nikt by tego pewnie nie zauważył, gdyby nie fakt, że na burmistrza Trzebini startuje też partyjna koleżanka Potockiego - Marzena Jewuła.

Poseł Marek Sowa (PO) poproszony o skomentowanie tego poparcia Potockiego dla konkurenta kandydatki Po powiedział krótko: - Absurd!

Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela będąc w poniedziałek w Trzebini stwierdziła: - Standardy w naszej partii i koalicji są takie, że popieramy własne koleżanki i kolegów na radnych i burmistrzów, chyba, że jest jakieś inne uzgodnienie koalicyjne. Nic nie wiem o tym, aby w Trzebini było inaczej.

Tadeusz Arkit, szef powiatowych struktur PO w powiecie chrzanowskim:

- Nic nie usprawiedliwia takiego działalnia. Wystąpiliśmy więc do zarządu krajowego partii o wyciągnięcie konsekwencji wobec Adama Potockiego, bo na szczeblu powiatu nie mamy takich kompetencji. Powołam się jeszcze na wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej: "(...) komitety wyborcze w swoich materiałach nie mogą udzielać poparcia kandydatom zgłoszonym przez inne komitety wyborcze ani powoływać się na poparcie innych komitetów lub zgłoszonych przez nie kandydatów. (...) Komitet wyborczy nie może prowadzić
kampanii wyborczej na rzecz kandydatów zgłoszonych przez inne komitety wyborcze np. umieszczać w swoich materiałach wyborczych informacji o poparciu udzielanym kandydatom innego komitetu lub o poparciu udzielonym przez inny komitet, a także wizerunków kandydatów innych kandydatów ..."
Uważam zatem, że publikacja poparcia przez Adama Potockiego w materiałach wyborczych KKW Jarosława Okoczuka naruszyła te zasady - mówi T. Arkit.

Działacze PO są mocno zdziwieni gestem Potockiego. Nie jest tajemnicą, że jako dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury jest on podwładnym Okoczuka. Burmistrz to jego pracodawca. Jednak solidarność wewnątrzpartyjna to jest elementarna zasada przynależności do organizacji. Potocki nie musiał przecież popierać nikogo.

Poparcia Okoczukowi w broszurce wyborczej udzielił też Artur Baranowski (dyrektor chrzanowskiego szpitala). Tym ruchem Baranowskiego zająć się mają partyjne struktury PO w powiecie krakowskim, których działaczem jest Baranowski.

Poniżej treść pisma, które szef lokalnych struktur PO Tadeusz Arkit skierował do centrali:

Szanowny Pan
Marcin Kierwiński
Sekretarz Generalny Platformy Obywatelskiej RP
W imieniu Zarządu Platformy Obywatelskiej w powiecie chrzanowskim zwracam się z
wnioskiem o wyciągnięciu konsekwencji regulaminowych w stosunku do członka PO Adama
Potockiego. Adam Potocki jest przewodniczącym Koła PO w Chrzanowie, startuje w
wyborach samorządowych z listy KO z pozycji 1 do Rady Miejskiej w Chrzanowie. W
ostatnich dniach udzielił oficjalnego poparcia w wyborach na burmistrza Trzebini obecnemu
burmistrzowi Jarosławowi Okoczukowi, od kilku lat współpracującemu z PiS, pomimo, że
Koalicja Obywatelska wystawia tam swoją kandydatkę Marzenę Jewuła. Takie zachowanie
uważamy za niedopuszczalne, spowodowało duże oburzenie w naszym środowisku, obniża
morale, budzi wątpliwości wśród osób, które angażują się w poparcie dla naszej kandydatki.
z poważaniem
Tadeusz Arkit
Przewodniczący Zarządu PO w Powiecie Chrzanowskim