Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W Trzebini można za darmo dostać podpaski, tampony czy wkładki higieniczne

30.04.2021 15:00 | 2 komentarze | 6 633 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Specjalną szafkę z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla kobiet zamontowano w Klubie Integracji Społecznej w Trzebini.
2
W Trzebini można za darmo dostać podpaski, tampony czy wkładki higieniczne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To jeden z ponad 20 Punktów Pomocy Okresowej, jakie powstają w Małopolsce. Jak informują pomysłodawcy, akcja ma przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa menstruacyjnego.

Według badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Kulczyk Foundation, 39 proc. kobiet z ubogich domów przynajmniej raz w życiu musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków.

Pomysłodawcą Punktów Pomocy Okresowej, z których każda potrzebująca osoba może wziąć podpaski i tampony całkowicie anonimowo i za darmo, jest Fundacja Akcja Menstruacja.

Dotychczas w Małopolsce funkcjonowały trzy takie punkty, wszystkie w Krakowie. Teraz to się zmienia. Szafki z bezpłatnymi produktami higienicznymi dla kobiet powstają w kilkunastu miastach w województwie.

Wszystkie będą miały swoich opiekunów, którzy raz w tygodniu w razie potrzeby będą dokładali środki menstruacyjne. Każdy chętny może również we własnym zakresie uzupełnić skrzynkę artykułami higienicznymi.

Punkty Pomocy Okresowej powstają w Bochni, Chełmku, Dąbrowie Tarnowskiej, Dobczycach, Kętach, Krakowie, Łososinie Dolnej, Muszynie, Nowym Wiśniczu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Trzebini, Wadowicach oraz Zakopanem.