W dobie pandemii Covid-19 ceniony pracownik Działu Public Relations Mercedes-Benz Polska, skazany na kwarantannę po przylocie ze Stuttgartu, natrafia na skrywane przez rodziców tajemnice...
Jak reagować, gdy się poznaje po latach tajemniczą historię rodzinną? Jak ją wyjaśnić, gdy najbliżsi już nie żyją, niczego nie wytłumaczą, a fakty ich dotyczyły? W jakich kategoriach traktować celowe zatajenie prawdy? Kłamstwa? Wygody? Ochrony przed czymś? Czy brak szczerości jest zaprzeczeniem miłości?
"Czas kwarantanny" to powieść o samotności bohaterów współczesnych i tych sprzed lat, poznawaniu siebie, a także reakcji na wieść o czymś, co potrafi boleśnie zaskoczyć. Właśnie pojawił się w księgarniach nakładem wydawnictwa Silva Rerum.
"Kolejna powieść Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego jest dziełem wyjątkowym. Wyjątkowym, zarówno w wymiarze literackim, jak i aksjologicznym. Rozpoznawalna i uznana fraza literacka Wolnego-Zmorzyńskiego eksploduje bogactwem treści, budzi emocje, zmusza do refleksji. Uświadamia czytelnikowi, że koronawirus może spowodować kryzys i zmierzch cywilizacji euroatlantyckiej budowanej od kilkuset lat. Autor, podobnie jak Seneka w swojej metaforze klifu wskazuje, że bogactwo rośnie powoli, a upadek przychodzi szybko. Wolny-Zmorzyński - i to jest fascynujące w jego powieści - oferuje czytelnikowi szczepionkę na koronawirusa i wywołany przez nią kryzys. Szczepionka tą są wartości wyniesione z domu rodzinnego. One - zdaniem autora - są jedynym fundamentem, który pozwala człowiekowi przetrwać wszelkie kryzysy. Przesłanie to stanowi o wyjątkowości powieści Wolnego-Zmorzyńskiego" - napisał w recenzji prof. dr. hab Tadeusz Kononiuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor książki - prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński - jest literaturoznawcą, medioznawcą, nauczycielem akademickim na wielu polskich uczelniach. Z wyboru - trzebinianinem. Jak się okazuje, ma też niepospolity talent literacki.
"Czas kwarantanny" nie jest pierwszą powieścią wolnego-Zmorzyńskiego. Napisał ich kilka. Na początku tego roku ukazał się "Sekret Sabiny".
Więcej na temat powieści Profesora, przeczytacie w jednym z nabliższych wydań "Przełomu".
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Solidex triumfuje w Porębie Wielkiej
A ci panowie pracują w tej firmie??? Niestety bezsensu popsuli zabawę innym firmowym drużynom, które faktycznie wystawiły reprezentację swoich zakładów pracy!!!! Sprawdzajcie co piszecie bo to kolejna kompromitacja Przełomu!!!
Kłamstwo
23:09, 2025-07-06
Zimna woda, ciepłe wspomnienia. Historia dwóch basenów
O zmarłych pisze się dobrze ...albo wcale. Ja to przedstawię inaczej. Nieżyjący już od lat Marian Barski jako gospodarz krytego basenu "przy Zbyszku" nie był taki kryształowy, jak to pani Molenda go wspomina. Lubił sobie wypić, o obmacywaniu dziewczynek nie wspomnę. Wtedy jeszcze nie był znany termin "molestowanie". Pod koniec jego kariery basenowej "na Zbyszku" utonął chłopiec. W czasie tej tragicznej okoliczności gospodarz tego basenu był pod znacznym wpływem wysokoprocentowego alkoholu. Przeważnie był. Nie wiem, jak pozostali ratownicy. Może podobnie...
Mieszkaniec przy Zby
21:51, 2025-07-06
Spakuj plecak na kryzysową sytuację
,,,plecak ? ja pakuję walizki jak tylko batyr dojdzie do rządzenia i spier....z kraju
szczęść boże !
21:05, 2025-07-06
Wraca dmuchanie na drogach powiatu chrzanowskiego
O te czynności zabiegała sołtyska: mówisz, masz, a pieniądze do skarbca państwa lecą lub płyną, jak kto woli
jacenty
19:57, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz