Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

"Czas kwarantanny". Przyjemna lektura na epidemiczny kryzys

08.09.2020 13:32 | 0 komentarzy | 880 odsłon | Alicja Molenda

W dobie pandemii Covid-19 ceniony pracownik Działu Public Relations Mercedes-Benz Polska, skazany na kwarantannę po przylocie ze Stuttgartu, natrafia na skrywane przez rodziców tajemnice...

0
"Czas kwarantanny". Przyjemna lektura na epidemiczny kryzys
Okładka powieści "Czas kawrantanny"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak reagować, gdy się poznaje po latach tajemniczą historię rodzinną? Jak ją wyjaśnić, gdy najbliżsi już nie żyją, niczego nie wytłumaczą, a fakty ich dotyczyły? W jakich kategoriach traktować celowe zatajenie prawdy? Kłamstwa? Wygody? Ochrony przed czymś? Czy brak szczerości jest zaprzeczeniem miłości?

"Czas kwarantanny" to powieść o samotności bohaterów współczesnych i tych sprzed lat, poznawaniu siebie, a także reakcji na wieść o czymś, co potrafi boleśnie zaskoczyć. Właśnie pojawił się w księgarniach nakładem wydawnictwa Silva Rerum.

Kolejna powieść Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego jest dziełem wyjątkowym. Wyjątkowym, zarówno w wymiarze literackim, jak i aksjologicznym. Rozpoznawalna i uznana fraza literacka Wolnego-Zmorzyńskiego eksploduje bogactwem treści, budzi emocje, zmusza do refleksji. Uświadamia czytelnikowi, że koronawirus może spowodować kryzys i zmierzch cywilizacji euroatlantyckiej budowanej od kilkuset lat. Autor, podobnie jak Seneka w swojej metaforze klifu wskazuje, że bogactwo rośnie powoli, a upadek przychodzi szybko. Wolny-Zmorzyński - i to jest fascynujące w jego powieści - oferuje czytelnikowi szczepionkę na koronawirusa i wywołany przez nią kryzys. Szczepionka tą są wartości wyniesione z domu rodzinnego. One - zdaniem autora - są jedynym fundamentem, który pozwala człowiekowi przetrwać wszelkie kryzysy. Przesłanie to stanowi o wyjątkowości powieści Wolnego-Zmorzyńskiego" - napisał w recenzji prof. dr. hab Tadeusz Kononiuk z  Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor książki - prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński - jest literaturoznawcą, medioznawcą, nauczycielem akademickim na wielu polskich uczelniach. Z wyboru - trzebinianinem. Jak się okazuje, ma też niepospolity talent literacki.

"Czas kwarantanny" nie jest pierwszą powieścią  wolnego-Zmorzyńskiego. Napisał ich kilka. Na początku tego roku ukazał się "Sekret  Sabiny".

Więcej na temat powieści Profesora, przeczytacie w jednym z nabliższych wydań "Przełomu".