Nie masz konta? Zarejestruj się

Psary

Ekologiczny cmentarz - mrzonka czy przyszłość?

02.11.2019 18:14 | 4 komentarze | 7 057 odsłon | Alicja Molenda

Przy okazji listopadowych świąt zmarłych, sporo mówi się o ekologii za sprawą cmentarnych ozdób. Mówi się. A  co widać na nagrobkach?

4
Ekologiczny cmentarz - mrzonka czy przyszłość?
Wrzosy mogą być piękną ozdobą grobu. Psary - a może tak jest piękniej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będąc dziś na cmentarzu w Psarach, szukałam najskromniejszej, a jednocześnie najbardziej naturalnej dekoracji nagrobka. To nie było łatwe zadanie, bo obok chryzantem żywych (zwykle rosnących w plastikowych doniczkach), na każdym występował jakiś sztuczny element dekoracji. Stroik albo kwiaty w wazonie, obudowa szklanego znicza... Te stroiki bywają przepiękne, bo sztuczne, chińskie kwiaty są "jak żywe", a w dodatku trwałe, odporne na mróz. Nic dziwnego, że ludzie chętnie je kupują.

W tym roku pojawił się jednak nowy trend. Naturalny. Reprezentowany przez wrzosy i wrzośce, a także stroiki z głązek, szyszek i liści.

Ciekawe, czy ta moda na prostotę i naturalność się u nas przyjmie, a jeśli nie, to pewnie zmianę obyczajów zdobniczych i cmentarnych ktoś kiedyś na nas wymusi. Tak dzieje się już we Francji (ekologiczne cmentarze i pochówki).

Co by nie rzec na ten temat - zmarłym modlitwa, wspomnienie, skromny kwiatek i świeczka, na pewno wystarczą. Tylko czy wystarczą nam, żywym?