Wójt i radni z gminy Babice apelują do premiera - przelom.pl
Zamknij

Wójt i radni z gminy Babice apelują do premiera

17:00, 17.12.2020
Skomentuj Uchwała dotycząca apelu była jednym z punktów środowej sesji Rady Gminy Babice Uchwała dotycząca apelu była jednym z punktów środowej sesji Rady Gminy Babice

Apel samorządowców dotyczy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

O niedawnym podziale pieniędzy z tego programu, który wywołał spore rozgoryczenie wśród części samorządowców z ziemi chrzanowskiej pisaliśmy TUTAJ.

Podczas środowej sesji Rady Gminy Babice, radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Konkurs ten odbył się bez przejrzystych reguł i zasad, które mogłyby charakteryzować zwykłe postępowanie konkursowe. Od samego początku budził dużo kontrowersji i wątpliwości. Pieniądze z tego funduszu miały przeciwdziałać skutkom COVID-u, czyli w jakimś stopniu miały wyrównywać straty samorządów, które z powodu spadku dochodów musiały zaniechać pewnych inwestycji. Trudno sobie wyobrazić, że połowa naszego województwa, która nie dostała z funduszu nawet złotówki, nie odczuła skutków COVID-u. Budzi się poczucie krzywdy, która tak naprawdę nie jest krzywdą samorządów tylko mieszkańców - mówi Radosław Warzecha, wójt Babic.

Oto treść apelu (pisownia oryginalna)

Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych miał być formą wsparcia dla samorządów w dobie walki z pandemią. Jego zadaniem było wzmocnić lokalne społeczności inwestycjami niezbędnymi w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju. Nabór nie odbył się jednak w oparciu o standardy obiektywne. Rada Gminy Babice reprezentując mieszkańców Gminy Babice z rozgoryczeniem przyjęła informacje o wynikach przeprowadzonego naboru, który przeprowadzony został w sposób nieprzejrzysty, bez cech charakterystycznych dla konkursów.

W ocenie Rady Gminy w Babicach wsparcie finansowe udzielane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie może być dokonywane uznaniowo. Podział środków z jakim mamy do czynienia obecnie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych godzi w podstawową zasadę równego traktowania i staje się dodatkowym elementem dzielącym społeczność.

Skutki pandemii dotknęły każdej ze sfer naszego życia. Dramat zaistniałej sytuacji nie zna przynależności partyjnej, religijnej czy światopoglądowej. Analizując jednak wyniki przeprowadzonego naboru trudno nie mieć wrażenia, że wybór dokonany był całkowicie uznaniowo, nobilitując przychylne obecnie rządzącym samorządy. Podkreślić jednak należy, że upolitycznienie w ten sposób samorządów jest drogą w kierunku budowania Polski z jaką mieliśmy do czynienia w czasach komunizmu. Ubolewamy, że niszczona jest w ten sposób istota samorządu, który 30 lat temu stał się podwaliną zmian ustrojowych w Polsce.

Widzimy konieczność prowadzenia polityki dystrybucji środków publicznych w sposób maksymalnie transparentny, określający czytelne i uczciwe zasady uczestnictwa potencjalnych beneficjentów oraz jasne i obiektywne kryteria dokonywanych wyborów. Zrównoważony rozwój można zapewnić tylko poprzez obiektywne spojrzenie i sprawiedliwy, jasno określony podział środków.

Z podziału środków nie mogą być eliminowane podmioty według swobodnego uznania rządzących. W dystrybucji wsparcia powinno uwzględniać się naszym zadaniem m.in. liczbę mieszkańców każdej z gmin, wskaźnik zamożności, który może wskazywać na zdolność samorządu do samodzielnej realizacji inwestycji, poziom zaawansowania planowanych inwestycji oraz charakter inwestycji wskazujący na istotność potrzeb danej społeczności gminy.

Jako radni dostrzegamy, że trud walki z konsekwencjami pandemii musimy unieść wszyscy wspólnie. Biorąc pod uwagę powyższe zwracamy się z prośbą o weryfikację przyjętej ścieżki dystrybucji wszystkich środków finansowych, zarówno rządowych jak i unijnych. Tylko obiektywne warunki udziału w ich dystrybucji, zapewnią mieszkańcom gmin poczucie sprawiedliwego, uczciwego uczestnictwa w budowaniu zrównoważonego rozwoju naszych Małych Ojczyzn.


Przeczytaj również:

Oni chcą zaprojektować nowoczesne muzeum w Alwerni

Chrzanowianka walczy o finał Miss Polski Nastolatek. Głosowanie rozpoczęte

Zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę ponad 2 stopni w skali Richtera

Kontrola w Tauron Wydobycie. Poseł Wojciech Saługa: "zakopano" w dziurze 280 mln zł

Chrzanowianie zostali wicemistrzami Małopolski

Następny wstrząs z kopalni Janina w Libiążu

Ile pieniędzy zamierzasz wydać na tegoroczne święta Bożego Narodzenia?

Centrum wsi zmieniło się nie do poznania (WIDEO, ZDJĘCIA)

 

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

VitekSprytekVitekSprytek

0 0

Dzisiaj, podczas śniadanka wygenerowałem komentarz pod tym artykułem. I co? - popłynął... Regulaminu nie łamał. ale komuś nie spasował. Ok, robimy tak: Kasujemy wpis i cały artykuł, może nikt nie będzie go szukał. Nie wiem jak nazwać takie działanie...

11:53, 18.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SylwusiaSylwusia

0 0

Na całe szczęście UE rządzą mądrzy i wykształcenie ludzie i nie dają się nabrać na autorytarne zapędy PiSu. Pracują już nad tym, by środki trafiały bezpośrednio do samorządów z pominieciem rządu.

12:44, 19.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Klub z PPN Chrzanów wycofał zespół z rozgrywek

W sezonie 2020/21 w klasie okręgowej rywalizowało 17 drużyn z trzech podokręgów w tym 7 z wadowickiego. Rok później na 16 zespołów były tylko 4 z wadowickiego i jeszcze w trakcie wycofał się jeden. Działacze z Wadowic postanowili działać i w przerwie między sezonami utworzyli dwie grupy A klasy tym samym powiększając sobie o jedno miejsce więcej przy awansach swoich zespołów i szansę dla dodatkowych dwóch w barażach. Efekt po obecnym sezonie jest taki jaki jest. Klub z Jaworzna musiał jeździć po 80 km i więcej na mecze np. do Suchej Beskidzkiej, Juszczyna czy Zawoi. Klasa okręgowa wadowicka, po tym sprytnym zabiegu stała się prawdziwą wadowicką. Udział klubów z PZPN Chrzanów i PPN Oświęcim w najbliżych sezonach w rozgrywkach tej klasy okręgowej będzie tylko takim abstrakcyjnym dodatkiem. W sumie i tak poziom jaki reprezentują te dwa podokręgi w A klasie, nie zasługuje na więcej przedstawicieli. W tegorocznych barażach mieliśmy tego znakomity przykład. Wicelider Tęcza Tenczynek został dosłownie upokorzony w meczu z Jałowcemw Stryszawie.

Kibic

04:27, 2025-07-01

Mieszkaniec: zróbmy parking na dawnym targowisku

Chcieliście chłopczyka w kiecce, pajaca w okularach, który niszczy wam miasteczko? To macie. Uśmiechajcie sie brygada, co tacy smutni jesteście, Pan trzyma odwrotnie transparent z napisem Robert Maciaszek.

Bążur

22:41, 2025-06-30

Mieszkaniec: zróbmy parking na dawnym targowisku

I to jest bardzo dobry pomsł tego Pana. Kamienice , apartamentowca,bloki mozna budować wszędzie nawet na obrzeżach miasta ale parkingu na obrzeżach sie zrobić nie da ! zrobić nawet płatny parking z biletami , szlabanami i miasto by zarabiało już zawsze na tym.

TexRexsasss

22:20, 2025-06-30

Kąpieliska u nas i u sąsiadów. Gdzie i za ile?

Polecam GLINIAK w Bolęcinie, wstęp i parking za darmo - bez łaski, bez dzikich tłumów i chamstwa

miramar

20:46, 2025-06-30

0%