Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Technologia 5G - cywilizacyjna szansa budząca wielki strach

21.11.2020 18:00 | 1 komentarz | 2 106 odsłony | Grażyna Kaim
Miliony urządzeń łączących się między sobą bez udziału człowieka. Autonomiczne samochody, e-medycyna, inteligentne miasta, przemysł 4.0. To świat w jaki może nas wprowadzić technologia 5G. Budzi ogromne nadzieje, ale i nie mniejszy strach i obawy.

1
Technologia 5G - cywilizacyjna szansa budząca wielki strach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaki wpływ może mieć na nasze zdrowie? To jedno z najczęściej zadawanych pytań.

- Czwarte pokolenie Polaków jest zanurzone w falach radiowych. Już w latach 30. XX wieku były nadajniki radiofoniczne bardzo dużej mocy, znacząco większej niż obecnie, nie przymierzając do mocy stacji bazowych. Zatem kolejne pokolenie jest poddane oddziaływaniu tych fal - zauważa profesor Sławomir Hausman, kierownik Zakładu Telekomunikacji Politechniki Łódzkiej.

Zdaniem profesora nie da się udowodnić nieszkodliwości fal radiowych, tak jak nie da się udowodnić nieszkodliwości czegokolwiek.

- Można udowodnić szkodliwość jakiegoś czynnika, jeśli taki istnieje. Tak jak udowodniono np. szkodliwość promieniowania ultrafioletowego. Można pokazać statystycznie, jak duża liczba nowotworów skóry powstaje pod wpływem tego promieniowania. Ale nie można udowodnić nieszkodliwości - tłumaczy profesor Hausman.

Jego zdaniem w przypadku nowych technologii trzeba rozważyć ich plusy i minusy.
- Za chwilę będzie mnóstwo urządzeń na świecie, które nie będą mogły się komunikować inaczej, jak przez sieć 5. generacji. Jeśli tych sieci w Polsce nie będzie, to nasz rozwój cywilizacyjny się zatrzyma - prognozuje Hausman.

Obszerną relację z webinarium poświęconego technologii 5G przeczytacie w bieżącym numerze „Przełomu". Wydanie elektroniczne dostępne TUTAJ