Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Wyższa emerytura - coraz mniej czasu na złożenie wniosku

21.12.2020 10:00 | 0 komentarzy | 4 126 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 r., jeszcze mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach.
0
Wyższa emerytura - coraz mniej czasu na złożenie wniosku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czas na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 roku.

Chodzi o osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia była pomniejszana o już pobrane świadczenia. Dla tych, których dotyczy zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma.

- Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej świadczenia powszechnego, może złożyć o takie wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wystarczy standardowy formularz o symbolu EMP). Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to ZUS wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku - informuje Anna Szaniawska z ZUS.

Ci którzy mają przyznaną emeryturę powszechną (w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze) nic nie musi robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury.