Muzeum w Wygiełzowie zaprasza chętnych do niebawem rozpoczynającego się projektu "Ogrody przyjazne naturze". Pracom ogrodowym będzie towarzyszyć cykl warsztatów. Pierwsze planowane są na 3 marca.
- W ramach zadania Ogrody przyjazne naturze w Wygiełzowie będziemy projektować ogrody, w których planujemy zasadzić rośliny tradycyjne z okresu XIX- XX wieku, rosnące na terenach zamieszkiwanych przez Krakowiaków Zachodnich. Prace w ogródkach będziemy wykonywać na bieżąco, uzupełniać je gatunkami roślin z uwzględnieniem pór roku, tak aby ogródki funkcjonowały przez cały okres wiosenno - jesienny - wyjaśnia Izabela Jarczyk z Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.
Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się wszystkie osoby, które są zainteresowane zakładaniem i dbaniem o tradycyjne ogrody przyjazne naturze.
- Zapraszamy osoby mające troszkę czasu wolnego, lubiące prace w ogrodzie, chcące włączyć się w działania na rzecz kultury i naszej lokalnej przyrody. Zachęcamy zatem wszystkich miłośników kultury i natury, bez względu na wiek - mówi Izabela Jarczyk.
Organizatorzy obiecują sporo przydatnej wiedzy dotyczącej lokalnej roślinności i jej zastosowania, wiele nowych doświadczeń, oraz integrację i wspólne spędzenia czasu w miłej atmosferze. W ramach projektu zaplanowano cykliczne spotkania. Pierwsze ma się odbyć 3 marca o godz. 17.30. (Organizatorzy zastrzegają sobie możliwości zmian w terminie i programie wydarzenia, ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19.)
- W tym dniu w programie przewidziano wykłady tematyczne prowadzone przez specjalistów z zakresu botaniki i architektury krajobrazu. Podczas wykładów będzie można uzyskać informacje na temat: tradycyjnych ogródków przydomowych i przyjaznych naturze oraz właściwego ich projektowania. Spotkanie to będzie miało charakter teoretyczny i wprowadzający do kolejnych działań projektowych - wyjaśnia koordynatorka projektu. - Dwa tygodnie później planowane jest następne spotkanie. Obejmować ono będzie wyjście na teren parku, obejrzenie istniejących założeń ogrodowych. Wówczas podejmowane będą już działania praktyczne, związane z próbą zaprojektowania tradycyjnego ogródka i przyjaznego naturze, jak i wdrożenie założeń pozyskanych podczas wykładów - dodaje.
Terminy spotkań będą na bieżąco ustalane, podawane do wiadomości poprzez strony internetowe organizatorów, jak i portale społecznościowe. Aktualne informacje będzie można także uzyskać bezpośrednio dzwoniąc do skansenu w Wygiełzowie.
Chętni do zaangażowania się w projektowanie Ogrodów przyjaznych naturze mogą kontaktować się z muzeum w Wygiełzowie poprzez adres e-mail: [email protected], bądź numer telefonu: 32 - 622 - 87 - 49.
- Osoby, które zechcą zdobyć nową wiedzę, doświadczenie, które lubią pomagać i chcą pomóc nam w odtworzeniu tradcyjnych ogródków przyjaznych naturze nie ponoszą żadnych kosztów, jak kupno: biletu na teren skansenu i sadzonek czy opłaty na warsztaty. Udział jest zupełnie bezpłatny - zapewnia Izabela Jarczyk.
Ogrody przyjazne naturze to projekt, który Muzeum- Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec realizuje wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz