Od początku roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza dwie ważne zmiany: dla płatników składek i dla zatrudniających nianie. Trzecia, dotycząca elektronicznych zwolnień lekarskich, zostanie wdrożona od połowy roku.
Jeden rachunek dla wygody
Prowadzący firmę po 1 stycznia 2018 r. przekażą wszystkie wpłaty na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego. Dotychczasowe rachunki z końcem roku zostały zamknięte.
- Teraz jednym przelewem opłacić można składki na: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Nie trzeba podawać, jakie składki opłacamy i za jaki okres. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na postawie składek za ostatni miesiąc - tłumaczy Bożena Bialawska, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.
Jeśli płatnik do końca grudnia nie dostał informacji o numerze rachunku składkowego, powinien zgłosić się do ZUS albo zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej, tel. (22) 560 16 00. Może również sam sprawdzić swój numer rachunku w wyszukiwarce na stronie www.zus.pl/eskladka.
Jeśli ktoś ma długi składkowe, wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.
Elektroniczne zwolnienia od lipca
Od dwóch lat lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA. Pierwotnie już od 1 stycznia 2018 r. miały zniknąć papierowe formularze zwolnień. Termin ten przesunięto jednak na 1 lipca. Wystawianie elektronicznego zwolnienia będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowej wersji. A to dlatego, że lekarz uzyska dostęp do danych ubezpieczonego, jego pracodawcy płacącego składki oraz członków jego rodziny, gdy zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Zmiana oznacza także mniej obowiązków dla chorego. Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (dotyczy to prowadzących działalność gospodarczą). Elektroniczne zwolnienie od razu zostanie przesłane na profil płatnika i do systemu ZUS. Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. W ten sposób nie narazi się na ewentualne obniżenie zasiłku chorobowego lub opiekuńczego
(o jedną czwartą) z powodu przekroczenia tego terminu.
Niższa refundacja dla niani
Trzecia zmiana dotyczy refundacji kosztów ubezpieczenia niani.
Do końca grudnia składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, która zarabiała nie więcej, niż minimalne wynagrodzenie (czyli 2000 zł), pokrywał ZUS z budżetu państwa.
W nowym roku budżet państwa dalej opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki, ale już tylko w połowie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pozostałe 50 procent, lub więcej, będzie trzeba pokryć samemu. Przy czym wszystkie umowy z nianiami zawarte do końca 2017 r. obowiązywać będą według starych zasad. Jak informuje Bożena Bielawska, w Małopolsce legalnie pracuje już ponad 900 niań. Ich liczba wzrasta.
oprac. (MOR)
Przełom nr 1 (1326) 3.1.2018

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Przecież burmistrz, to pachołek Tuska. Nie liczcie na to , że Wam pomoże. Trzeba zrobić referendum, tak jak w Krakowie i wybrać innego burmistrza. Wtedy może będzie lepiej.
Gieks
13:30, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
A co na to nasz Robert - może redakcja go dopytać, bo po budowie latał i wywiadów udzielał .......
:)
13:18, 2026-05-21
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Nocne oczekiwanie na diagnostykę
umieralnią w chrzanowie siedlisku komuchów i POwskich *%#)!& kieruje funkcjonariusz Baranowski oraz Gęba sędzia piłkarski. obaj reprezentują nurt głębokiego zidiocenia PO
bążur
10:31, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz