Stopy są ozdobą kobiety, o ile są zadbane i wyglądają zdrowo. Gorzej jeśli są zniekształcone. Koślawy paluch nie tylko wygląda źle, ale przede wszystkim boli.
Paluch koślawy zwany haluksem to schorzenie polegające na zbaczaniu palucha do boku, a stawu u jego podstawy do wewnątrz, gdzie dochodzi do przerostu kości i zapalenia kaletki palucha. Po kontakcie z obuwiem miejsce zaczyna boleć.
- Paluchy koślawe są najczęściej spowodowane przeciążeniem przodostopia, na przykład u kobiet po 40-ste na skutek chodzenia na wysokim obcasie
i z wąskim czubkiem. Rzadziej są to wrodzone predyspozycje, gdy paluch koślawi się już u osób bardzo młodych. Dużą rolę odgrywa też nadwaga i brak ruchu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, chorzy mają nie tylko problem estetyczny, bo często nie mogą dobrać obuwia, ale i funkcjonalny, bo coraz gorzej jest im się poruszać - tłumaczy dr nauk med. Bogdan Wziętek, właściciel Centrum Medycznego Artroskop i podpowiada, jak radzić sobie z problemem.
Jego zdaniem, najważniejsze są buty. Powinny być wygodne, nie za wąskie z przodu, na niewysokim obcasie lub płaskie. Najlepiej, by były zrobione z przewiewnego materiału. Wtedy stopy nie będą się nadmiernie pocić.
- Podeszwy powinny być odpowiednio wymodelowane i miękkie. Buty warto też zmieniać w ciągu dnia. Poświęćmy parę chwil na proste ćwiczenia, typu chwytanie palcami i marszczenie materiału, np. ręcznika. Zadbajmy o prawidłową wagę ciała i ruch. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do ortopedy. Często już nawet specjalnie dobrane wkładki ortopedyczne mogą zapobiec pogłębianiu się choroby - podkreśla nasz ekspert.
Ważna jest także rehabilitacja: kąpiele wirowe, masaż, terapia manualna, fonoforeza voltarenowa, taping, odpowiednio dobrane wkładki metatarsalne, ćwiczenia drobnych mięśni stóp. Często konieczna jest jednak operacja.
- Przy mniejszym zniekształceniu wystarcza usunięcie przerośniętej i bolesnej wyniosłości oraz plastyka torebki stawowej. Gojenie wymaga dwutygodniowego oszczędzania stopy i kilku tygodni rehabilitacji. W zaawansowanych przypadkach trzeba skorygować oś pierwszej kości śródstopia, przecinając ją i zespalając w poprawnym ustawieniu. Po operacji nie wolno obciążać stopy przez sześć tygodni. W tym czasie można chodzić w bucie ortopedycznym bez podparcia pod przodem stopy, czyli w tzw. bucie gejszy. Po operacji należy przejść odpowiednią rehabilitację i fizykoterapię. Odpowiednie leczenie operacyjne zabezpiecza przed nawrotem zniekształcenia - podkreśla ortopeda Bogdan Wziętek.
(AJ)
Przełom nr 8 (1232) 24.2.2016

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Pan burmistrz dobrze wiedział o co ci chodzi. A teraz udaje ze nie wie i nie chce się wypowiadać na ten temat , popieram tych ludzi którzy rozwiązali umowy, i mam nadzieję ze inni tez tak zrobią, te mieszkania to zwykła siema
Chrzanow wita
14:46, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Przecież burmistrz, to pachołek Tuska. Nie liczcie na to , że Wam pomoże. Trzeba zrobić referendum, tak jak w Krakowie i wybrać innego burmistrza. Wtedy może będzie lepiej.
Gieks
13:30, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
A co na to nasz Robert - może redakcja go dopytać, bo po budowie latał i wywiadów udzielał .......
:)
13:18, 2026-05-21
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz