Choroby Alzheimera i Parkinsona są wciąż nieuleczalne. Kuracja jest głównie objawowa. Zasadne jest zatem pytanie, czy i jak możemy zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na nie. Okazuje się, że działania profilaktyczne mogą przebiegać na kilku polach.
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że choroby neurozwyrodnieniowe, czyli Alzheimer i Parkinson, związane są z pewnymi zachowaniami, stylem życia i zwyczajami żywieniowymi. Na całym świecie na demencję cierpi około 30 milionów osób,
a z Parkinsonem związanym ze stopniowym ograniczeniem sprawności ruchowej zmagają się kolejne cztery miliony.
- Wiemy już, że w tych schorzeniach, dotykających w większości osoby w podeszłym wieku, mamy do czynienia z podobnymi czynnikami ryzyka, jak w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. W tym przypadku ma także zastosowanie prawda, że nieużywane organy zanikają. Gdy nasz mózg zmuszamy często do wysiłku intelektualnego, jest to najlepsza forma profilaktyki. Mam na myśli różnego rodzaju ćwiczenia pamięci, jak choćby rozwiązywanie krzyżówek. Takie pobudzanie umysłu wskazane jest zwłaszcza dla tych, którzy zaczynają mieć problemy z pamięcią - zauważył dr n. med. Krzysztof Wierzbicki podczas styczniowej prelekcji Klubu Zdrowia w Chrzanowie.
Od tej intelektualnej jeszcze ważniejsza jest systematyczna aktywność fizyczna. Nie zastąpi jej żadna tabletka. Konieczne jest także utrzymywanie regularnych kontaktów społecznych. To znaczy zamiast kolejną godzinę spędzić przed telewizorem, warto na przykład porozmawiać z sąsiadem.
Wymierne efekty osiągniemy także, włączając do diety niektóre produkty.
- Istnieją poparte badaniami doniesienia z dwóch ostatnich lat, że jedną z takich substancji jest olej kokosowy. Regularne jego spożywanie może pomóc w uchronieniu nas od demencji oraz Parkinsona - mówi doktor Wierzbicki.
Chorym na Alzheimera zaleca się 4-5 łyżek oleju kokosowego dziennie, w dwóch porcjach (rano i wieczorem podczas posiłku). W badaniach zauważono, że już na piąty dzień u chorych następowała poprawa. A zatem wykazuje on działanie nie tylko profilaktyczne, ale także terapeutyczne.
(MOR)
Przełom nr 3 (1227) 20.1.2016
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Piłkarskie emocje w weekend. Kto z kim zagra?
Panie redaktorze, już kolejny artykuł, gdzie pomijana jest liga kobieca. Chciałem zauważyć, że dziewczyny z Pogorzanki na prawdę pokazują fajną grę. Przykre jest to, że lokalna gazeta w żaden sposób ich nie wspiera, choćby przez opublikowanie kiedy i gdzie zagrają. Polecam gorąco wybrać się na mecz naszych dziewczyn.
Kibicpogo
10:16, 2025-05-16
W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?
Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.
Tak dla Polski
08:37, 2025-05-16
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?
Ola
08:12, 2025-05-16
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?
Tomasz W.
08:01, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz