Polszczyzna łatwizna (32)
Polszczyzna łatwizna (32)
Tytułowym określeniem zgaduj-zgadula nazywało się dawniej `konkurs z nagrodami, polegający na odpowiadaniu na zadawane pytania, często odbywający się na estradzie, w radiu czy telewizji`. Imprezie towarzyszyły zwykle występy artystyczne.
W latach 50. i 60. dużym powodzeniem cieszyły się różnego rodzaju zgaduj-zgadule w Polskim Radiu. Nic więc dziwnego, że i w filmie "Rejs" pasażerowie wycieczki statkiem brali w czymś takim udział i odpowiadali na pytania w rodzaju: Jak się nazywa miasto nad Wisłą? (dla ułatwienia podano, że jest to imię króla, który zostawił Polskę murowaną) czy: Zwierzę domowe, hodowlane, występujące nad Wisłą (należało podać jego odgłos).
Dziś wyrażenie zgaduj-zgadula uważa się za przestarzałe, gdyż organizuje się raczej kwizy, konkursy, teleturnieje, audiotele itp., w których do wygrania są potężne sumy pieniędzy bądź wartościowe nagrody rzeczowe, a nie tak jak w zgaduj-zgadulach książki, zabawki czy figurki porcelanowe.
Zastanówmy się wspólnie nad sensownością użycia koło siebie podobnie brzmiących wyrazów zgaduj i zgadula.
Pod względem gramatycznym zgaduj-zgadula jest rzeczownikiem złożonym z rozkaźnika II osoby l. poj. zgaduj i słowa zgadula. Istniał bowiem dawniej w polszczyźnie wyraz zgadula (odnotowany jeszcze chociażby w 11-tomowym Słowniku języka polskiego PWN pod red. Witolda Doroszewskiego, Warszawa 1968), którym określało się `kogoś, kto ma coś zgadywać (zgadnąć)`.
Określenie zgaduj-zgadula miało podwójny rodzaj gramatyczny (żeński i męski) oraz normalne formy pluralne. Mówiło się: (ta) zgaduj-zgadula (w odniesieniu do kobiet) oraz (ten) zgaduj-zgadula (kiedy chodziło o mężczyzn), ale odmieniało jednakowo, np. (tej) zgaduj-zgaduli i (tego) zgaduj-zgaduli, (z tą) zgaduj-zgadulą i (z tym) zgaduj-zgadulą itd. W l. mn. były w obydwu wypadkach (te) zgaduj-zgadule i dalej: (tych) zgaduj-zgaduli albo zgaduj-zgadul; (tym) zgaduj-zgadulom; (z tymi) zgaduj-zgadulami; (o tych) zgaduj-zgadulach.
Właściwie to nie powinno się pisać zgaduj-zgadula (z łącznikiem w środku), tylko zgaduj, zgadula (z przecinkiem po zgaduj), gdyż etymologicznie są to pierwsze człony zwrotu używanego w zabawach dziecięcych, który brzmiał: Zgaduj, zgadula, w której ręce złota kula?, a w myśl odpowiedniej reguły interpunkcyjnej - wołacz oddziela się przecinkami od innych członów zdania.
Wołaczem jest w tym wypadku forma zgadula, choć należałoby raczej mówić i pisać... zgadulo (tak jak Co robisz, brzydulo; Jak się masz, czarnulo `dziewczyna o czarnych włosach`; Przyjdź do mnie, damulo; Nie pchaj się, smarkulo).
Jak nietrudno się domyślić, utrzymywanie mianownikowej formy wołacza słowa zgadula podyktowane było dążnością do zachowania rymu w całym powiedzeniu Zgaduj-zgadula, w której ręce złota kula? i w powiedzeniach pochodnych od niego: - Zgaduj-zgadula, jak ma na nazwisko Ula? (albo Jula) oraz Zgaduj-zgadula, jak ma na imię ta brzydula? (albo czarnula, biedula, smarkula, damula).
Podsumujmy nasze rozważania.
Zaczęło się od zwrotu stosowanego w zabawach dziecięcych Zgaduj, zgadula, w której ręce złota kula?, gdzie pojawiło się słowo zgadula (czyli `osoba zgadująca coś`). Później zaczęło funkcjonować w polszczyźnie (samodzielnie) skrócone wyrażenie zgaduj, zgadula jako synonim słów kwiz, konkurs, zagadka, z czasem zapisywane jako zgaduj zgadula (bez przecinka) lub zgaduj-zgadula (z łącznikiem). Ostatecznie drogę do słowników znalazł drugi zapis i dziś uważa się go za jedynie obowiązujący. Jednak całego określenia już się raczej nie używa.
Przełom nr 7 (926) 17.02.2010
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Piłkarskie emocje w weekend. Kto z kim zagra?
Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂
Kibicpogo
09:12, 2025-05-17
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Jak ktoś z Chrzanowa lub Trzebinii chce zobaczyć na żywo mordę kopidoła z Janiny który bezpośrednio odpowiada za niszczenie setek domów. To zapraszam na spotkanie do Zagórza które odbędzie się pod koniec maja lub początkiem czerwca. Będzie można temu bucowi powiedzieć kilka "ciepłych" słów
Rob
08:16, 2025-05-17
Okulary dla Afryki. Wielki sukces lokalnej zbiórki
Okulary im zawieziecie?? Naprawdę?? Zawieś im kondomy bo się płodzą jak króliki a im więcej się ich płodzi tym więcej tzw. "inżynierów" przypływa potem pontonami do Europy!!! i żyją z naszej pracy!!~Skandal!!
Rob
08:11, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Ja takie wrażenie odnosiłem słuchając szczególnie pana Mentzena. Ten pan to często zapominał że te jego deklaracje bardziej pasująna wybory parlamentarne niż prezydenckie
Tomasz
01:19, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz