Polszczyzna łatwizna (125)
Polszczyzna łatwizna (125)
Kasza manna (`drobnoziarnista kasza otrzymywana z pszenicy`) inaczej nazywana jest czasem po krakowsku grysikiem i po śląsku grysem (to takie same regionalizmy, jak np. wielkopolskie słowa chabas/habas `mięso, zwłaszcza jego duża porcja` czy młodzie `drożdże`).
Trzeba wiedzieć, że mamy do czynienia z połączeniem dwóch rzeczowników (kto? co? kasza oraz kto? co? manna), a nie rzeczownika i przymiotnika (kto? co? kasza oraz jaka? manna). To sprawia, że rzeczownikowo muszą się odmieniać obydwa człony. Za jedynie poprawne gramatycznie uznaje się zatem takie oto zdania: Nie ma w domu kaszy manny; Kaszy mannie nie da się niczego zarzucić, zawsze jest smaczna; Lubię kaszę mannę; Tęsknię już za kaszą manną; Marzę o kaszy mannie; O, wspaniała kaszo manno.
Zwracam na to uwagę, gdyż wiele razy zdarza mi się słyszeć i widzieć w tekstach niepoprawne określenia (kogo? czego?) kaszy mannej, (kogo? co? kaszę manną, (w kim? w czym?) w kaszy mannej (zamiast kaszy manny, kaszę mannę, w kaszy mannie). Mówią tak mniej wyrobieni językowo, traktując formę manna jak przymiotnik (nieszczęśliwie ma ona to samo zakończenie, co przymiotniki rodzaju żeńskiego, np. podkuchenna -ej, -ną).
Jeśli się tego nie wie, łatwo o włączenie wyrażenia kasza manna do grupy nazw innych gatunków kasz typu kasza gryczana, kasza tatarczana, kasza perłowa, kasza jaglana, kasza kukurydziana i odmienianie członu manna przymiotnikowo.
Wyrazy gryczana, tatarczana, perłowa, jaglana, kukurydziana są przymiotnikami, a więc w połączeniu z rzeczownikiem kasza przyjmują formy: kaszy gryczanej, tatarczanej, perłowej, jaglanej, kukurydzianej; kaszę gryczaną, tatarczaną, perłową, jaglaną, kukurydzianą itd. Z nazwą kasza manna - co wyjaśniłem - jest inaczej...
Wspomnijmy i o tym, że słowo manna ma jeszcze inne znaczenie, znane choćby z frazeologizmu manna z nieba. Nazywa się tak coś wspaniałego, wartościowego, czego pragnęliśmy i co niespodziewanie otrzymaliśmy. Według Biblii (Księgi Wyjścia) w czasie czterdziestoletniej wędrówki po pustyni Synaj Izraelici posilali się cudowną potrawą zrzucaną im codziennie (w piątki podwójnie, żeby zebrano zapas na szabas) przez Jahwe. Były to białe grudki o smaku ciasta z miodem zwane manną ("jako ziarno kolendra biała, a smak miała placka z miodem" - cytuję).
Według Biblii słowo manna ma niby pochodzić od pytania w języku hebrajskim man hu (co to jest?), które zadawali Izraelici, gdy po raz pierwszy zobaczyli coś drobnego, ziarnistego spadającego z nieba. Brzmienie mánna nadali jest starożytni Grecy.
Teraz o nazwie miejscowości Stara Miłosna (część Wesołej, od niedawna w granicach administracyjnych Warszawy). Pierwszym jej członem jest przymiotnik (Stara), ale drugim... no właśnie: rzeczownik (Miłosna jak opowieść miłosna) czy rzeczownik (Miłosna jak Cisna)?
Jak powiedzieć czy napisać: Jadę do Starej Miłosny; Mieszkam w Starej Miłośnie czy Jadę do Starej Miłosnej; Mieszkam w Starej Miłosnej. Innymi słowy - czy człon Miłosna należy odmieniać rzeczownikowo (Miłosny, Miłośnie, Miłosnę, z Miłosną, o Miłośnie) czy przymiotnikowo (Miłosnej, Miłosną, z Miłosną, o Miłosnej)?
Nie rozstrzygają tego do końca językoznawcy...
Zarówno stary Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją Witolda Doroszewskiego i Haliny Kurkowskiej z 1973 roku, jak i nowy Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN z 2004 roku pod redakcją Andrzeja Markowskiego nie zamieszczają, o dziwo, hasła Stara Miłosna. Musimy się więc posiłkować starym słownikiem ortograficznym (pod redakcją Mieczysława Szymczaka z 1975 roku) i nowym (pod redakcją Edwarda Polańskiego z 1996 roku), w których przy haśle Stara Miłosna czytamy: Starej Miłosnej, Starą Miłosną. A zatem człon Miłosna potraktowany został przez obydwu leksykografów przymiotnikowo.
Innego zdania są autorzy Słownika wyrazów kłopotliwych PWN (z 1994 roku) Mirosław Bańko i Maria Krajewska. Według nich należy odmieniać Stara Miłosna, Starej Miłośnie, przez Starą Miłosnę. Prawdopodobnie oboje zasugerowali się nazwą miejscowości Miłosna (część Sulejówka) zamieszczaną w dawnych słownikach i odmienianą rzeczownikowo (do Miłosny, w Miłośnie).
Dzisiaj Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN podaje wariantywną deklinację hasła Miłosna (do Miłosny lub Miłosnej, np. Jechać do Miłosny lub Miłosnej; Mieszkać w Miłośnie lub w Miłosnej), ciągle nie zamieszczając nazwy Stara Miłosna (dlaczego?). Z kolei Wielki słownik ortograficzny PWN (Warszawa 2006, s. 423) zezwala na odmianę Miłosna, do Miłosny bądź Miłosnej, jednak... trwa przy deklinacji Stara Miłosna - do Starej Miłosnej, w Starej Miłosnej.
W tej sytuacji trzeba się zgodzić na dwojaką odmianę nazw miejscowych Miłosna i Stara Miłosna, jednak z uwagą, że za "lepszą" uchodzi odmiana rzeczownikowa (w Miłośnie, do Starej Miłosny). Taką ma właśnie nazwa Konstancin-Jeziorna (do Konstancina-Jeziorny, w Konstancinie-Jeziornie).
Maciej Malinowski
Autor jest mistrzem ortografii polskiej (katowickie "Dyktando"), autorem książek "(...) boby było lepiej", "Obcy język polski" i "Co z tą polszczyzną?"
Przełom nr 48 (1018) 30.11.2011
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Piłkarskie emocje w weekend. Kto z kim zagra?
Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂
Kibicpogo
09:12, 2025-05-17
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Jak ktoś z Chrzanowa lub Trzebinii chce zobaczyć na żywo mordę kopidoła z Janiny który bezpośrednio odpowiada za niszczenie setek domów. To zapraszam na spotkanie do Zagórza które odbędzie się pod koniec maja lub początkiem czerwca. Będzie można temu bucowi powiedzieć kilka "ciepłych" słów
Rob
08:16, 2025-05-17
Okulary dla Afryki. Wielki sukces lokalnej zbiórki
Okulary im zawieziecie?? Naprawdę?? Zawieś im kondomy bo się płodzą jak króliki a im więcej się ich płodzi tym więcej tzw. "inżynierów" przypływa potem pontonami do Europy!!! i żyją z naszej pracy!!~Skandal!!
Rob
08:11, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Ja takie wrażenie odnosiłem słuchając szczególnie pana Mentzena. Ten pan to często zapominał że te jego deklaracje bardziej pasująna wybory parlamentarne niż prezydenckie
Tomasz
01:19, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz