Jak się zachować. Internet to nieodłączny element codzienności. Jakie zasady zachowania tam obowiązują? Czym jest netykieta? Wyjaśnia Tomasz Zegarski z firmy Biznes Edukator w Warszawie.
Jak się zachować. Internet to nieodłączny element codzienności. Jakie zasady zachowania tam obowiązują? Czym jest netykieta? Wyjaśnia Tomasz Zegarski z firmy Biznes Edukator w Warszawie.
Słowo netykieta powstało z połączenia dwóch zwrotów: angielskiego "net" (tzn. sieć) i francuskiego "etiquette" (formy zachowania się). Określenie oznacza zbiór zasad kultury obowiązujących podczas korzystania z internetu. Na co powinniśmy uważać?
Oto główne wytyczne:
- gdy korzystamy z forów dyskusyjnych, nie wolno pisać "nie na temat"
- obowiązuje zakaz spamowania, czyli wysyłania niechcianych wiadomości (reklam, linków itp.)
- w internecie nie można publikować zakazanych prawem treści
- natrętne zaczepianie np. na Gadu-Gadu osób, które nie chcą z nami rozmawiać, jest w bardzo złym guście
- podczas pisania należy przestrzegać zasad ortograficznych języka, którym się posługujemy
- zakaz pisania całych wyrazów dużymi literami (jest to traktowane, jakby ktoś krzyczał)
A teraz jeszcze krótko o korzystaniu z poczty elektronicznej (tematem szerzej zajmę się za tydzień):
- e-maile powinniśmy odbierać codziennie
- odpowiedzi na korespondencję nie wolno odwlekać, najlepiej odpisać tego samego dnia
- nie powinniśmy przesyłać załączników większych niż 200 KB bez wcześniejszego uprzedzenia odbiorcy
- korzystanie z pola UDW (ukryty do wiadomości) jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie każdy chce, żeby jego adres mailowy został ujawniony innym adresatom wiadomości.
Zasady netykiety nie są dokładnie określone, spisane. Trzeba jednak pamiętać, że uporczywe ich łamanie może wiązać się z różnymi konsekwencjami dla internauty, jak np. zwrócenie uwagi przez innych użytkowników danego portalu, blokada konta na forum dyskusyjnym albo zgłoszenie nadużycia do działu "abuse" i odcięcie "niegrzecznego" osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora.
Przełom nr 19 (1090) 15.05.2013

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Nocne oczekiwanie na diagnostykę
umieralnią w chrzanowie siedlisku komuchów i POwskich *%#)!& kieruje funkcjonariusz Baranowski oraz Gęba sędzia piłkarski. obaj reprezentują nurt głębokiego zidiocenia PO
bążur
10:31, 2026-05-21
Mieszkańcy dostali ostrzeżenie. Chodzi o próby włamań d
Ciekawe jakby się tak ktoś włamał i zastał osobę w środku. Przecież można zawału dostać na widok włamywacza. Co z tego, że ktoś zachowa ostrożność będąc w zamkniętym mieszkaniu jak nic nie zrobi gdy się ktoś włamie. Może wyjściem byłaby kamerka nad drzwiami. Mogłaby odstraszyć delikwenta, a poza tym w razie czego nagrać. Chyba innej opcji by się zabezpieczyć nie ma.
Janka
10:22, 2026-05-21
Komu burmistrz Alwerni umorzyła podatek za ubiegły rok
rolnikom to nigdy nie dogodzi a to za cieplo i susza a to za zimno i omrozi a to za mokro i zgnije i tylko doplaty odszkodowania i umazania podatku
@hotin
09:59, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz