Krąg i kręg, okrąg i okręg - przelom.pl
Zamknij

Krąg i kręg, okrąg i okręg

09:43, 09.04.2014
Skomentuj Maciej Malinowski Maciej Malinowski

Polszczyzna łatwizna. Maciej Malinowski jest mistrzem ortografii polskiej (katowickie „Dyktando”), autorem książek „(...) boby było lepiej”, „Obcy język polski” i „Co z tą polszczyzną”

Polszczyzna łatwizna. Maciej Malinowski jest mistrzem ortografii polskiej (katowickie "Dyktando"), autorem książek "(...) boby było lepiej", "Obcy język polski" i "Co z tą polszczyzną"

Krąg i kręg oraz okrąg i okręg to dwa różne słowa, choć bardzo podobne do siebie brzmieniowo (i etymologicznie). Mają inne definicje, ale... odmieniają się jednakowo. Tym samym sprawiają użytkownikom polszczyzny sporo kłopotu.
Krąg występuje w kilku definicjach. Przede wszystkim oznacza coś kolistego, ale także - przenośnie - grupę, grono, zespół ludzi i zakres tematyczny czegoś, np. pojęć, zagadnień.

Kręg należy z kolei do słownictwa medycznego, to inaczej podstawowy element kostny kręgosłupa zbudowany z trzonu i łuku (z wyrostkami) tworzących kanał, przez który przechodzi rdzeń kręgowy.

Z jednej strony mówi się więc nakreślić krąg, zatoczyć krąg, krąg taneczny, krąg na wodzie, krąg osób, krąg przyjaciół, krąg znajomych, krąg zagadnień, krąg spraw, z drugiej kręg szyjny kręgosłupa, kręg guziczny, kręg lędźwiowy itp.

Warto wiedzieć, że różna postać graficzna mianownika obydwu wyrazów (raz samogłoska nosowa ą, a raz samogłoska nosowa ę) wykształciła się dość późno, gdyż dopiero pod koniec XIX wieku, a na dobre utrwaliła się w połowie lat 60. XX wieku. Pisownię kręg przeforsowali wówczas autorzy podręczników anatomicznych. Wcześniej również w znaczeniu medycznym używano formy krąg.
Dodatkowy kłopot związany z omawianymi wyrazami polega na tym, że odmieniają się one przez przypadki według... tego samego wzorca (jedynie biernik jest inny, M. = B.). Rzeczownik krąg (= koło), tak samo jak kręg (tu jest to oczywiste), przyjmuje w przypadkach zależnych formy z -ę:
- krąg (koło), D. kręgu, C. kręgowi, N. kręgiem, Ms. kręgu,
W. o krąg!
- kręg (szyjny), D. kręgu, C. kręgowi, N. kręgiem, Ms. kręgu,
W. o kręg!
W l. mn. już w I przypadku występują te same formy (czyli kręgi). Mówimy i piszemy:
- kręgi (koła), D. kręgów, C. kręgom, B. kręgi, N. kręgami, Ms. kręgach, W. o kręgi!
- kręgi (szyjne), D. kręgów,
C. kręgom, B. kręgi, N. kręgami,
Ms. kręgach, W. o kręgi!

Może łatwiej by było, gdyby za poprawną uchodziła deklinacja krąg, krąga, krągowi, krągiem, krągu oraz krągi, krągów, krągom, krągami, krągach, czyli zawsze z samogłoską rdzeniową -ą, kiedy by chodziło o znaczenie krąg - koło.
Jest to możliwe wyłącznie w wypadku nazwiska Krąg (np. Jacek Krąg). Odmieniamy je tak: D. Jacka Krąga, C. Jackowi Krągowi,
B. Jacka Krąga, N. Jackiem Krągiem, Ms. Jacku Krągu, a w l. mn. państwo Krągowie (a nie: Jacka Kręga, Jackowi Kręgowi itd.; państwo Kręgowie).

Podobnie gramatycznie zachowują się rzeczowniki okrąg i okręg. Współcześnie one również mają różne definicje, ale w mianowniku l. mn. przyjmują tę samą postać graficzną (okręgi) i w l. poj. odmieniają się jednakowo (z samogłoską ę).
Okrąg to 1. linia mająca kształt koła, 2. osoby, przedmioty itp. ustawione w kształt koła, 3. przestrzeń zamknięta linią kolistą, płaski przedmiot kształtu kolistego i 4. (w matematyce): krzywa płaska będąca zbiorem wszystkich punktów płaszczyzny znajdujących się w jednakowej odległości od ustalonego punktu.

Okręg zaś to inaczej 1. część kraju stanowiąca jednostkę sądową, kolejową itp. lub w niektórych krajach - administracyjną i 2. obszar odznaczający się określonymi właściwościami geograficznymi, sprzyjającymi rozwojowi pewnych dziedzin gospodarki.
Mówi się więc z jednej strony okrąg tancerzy, okrąg dzieci,wzory naokrąg w układzie współrzędnych, okrąg horyzontu, z drugiej - okręg wyborczy, okręg administracyjny, okręg rolniczy, okręg przemysłowy itp.

Wprawdzie słowniki języka polskiego zezwalają jeszcze na używanie słowa okręg w znaczeniu 1. i 2. należącym do wyrazu okrąg, ale zwykle nie korzysta się z tej możliwości (nie powie się okręg koła, okręg tancerzy czy okręg ziemski).

Trzeba wiedzieć, że z punktu widzenia etymologicznego zasadna jest wyłącznie postać graficzna okrąg (to synonim słowa krąg). Dlatego dawni autorzy pisali o trzech powiatach stanowiących okrąg i operowali wyrażeniami okrąg naukowy warszawski, okrąg wojskowy, okrąg górniczy itp. Dzisiaj obowiązkowo słowo okrąg musieliby zastąpić wyrazem okręg.

Dodam, że rzeczownikiem okręg w znaczeniu - obszar, dystrykt administracyjny, sądowy, wyborczy - zaczęto się na dobre posługiwać dopiero po drugiej wojnie światowej.

Przełom nr 13 (1135) 2.4.2014

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Chrzanowskie Błonia pod nadzorem

Zadanie obejmowało 400m bieżnię, a jest 300m.

hes

08:58, 2025-05-19

W Chrzanowie Trzaskowski uciekł Nawrockiemu

Ile ci płacą ruska onuco?

Wolnosc

08:55, 2025-05-19

Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi

W sobotę jak zwykle; parking "zabetonowany". Nawet w sobotę. Stoją nie tylko na parkingu, ale gdzie tylko się da. Nie tylko na chodnikach, najczęściej jednym bokiem na chodniku, drugim na jezdni ograniczając widoczność i bezpieczeństwo. Na trawnikach gdzie tylko się da, oczywiście też. Od dawna stoją na rampie wyładowczej przy dawnej "Gumowni" (chyba nielegalnie). W drugą stronę sięgają już budynku magazynowego za wiaduktem. Stoją "za kebabami" i (moje podejrzenie) stoją już przy Lidlu i Biedrze oraz za Sokołem. Ten trawnik po drugiej stronie ulicy na wysokości Lidla też podejrzany. Taki największy w okolicy "Park & Raid" tyle że jakby społeczny. Taka inicjatywa oddolna. Jest coś o tym w tych materiałach za 120 000 zł kupionych do szuflady? A po drugiej stronie dworca, od strony klasztoru, "hektary" trawsk na wprost wyjścia na perony. Poza tym mamy być europejscy, nowocześni czyli przesiąść się z samochodu na pociąg. Samochód zabrać ze sobą w teczce czy torebce. Najlepiej składany, na wodór lub inne równie nowoczesne paliwo. Nowoczesność "uber alles".

stary zgred

08:41, 2025-05-19

Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi

No i właśnie wychodzi zaściankowość całego ZKKM-u, władzy oraz osób, które głosują na te same twarze od dwudziestu kilku lat. Każdy chciałby mieć super komunikację. Ale to kosztuje. A 3 burmistrzów na to nie stać, bo wolą wydawać np. na pomnik biskupa na rynku. Jeden z burmistrzów idzie do wyborów z hasłem "co 20 minut autobus z każdego sołectwa do centrum gminy". Po czym stwierdza, że jednak nie bo nie ma kasy. Ale przecież był wcześniej jedną kadencję burmistrzem to nie wie jakim budżetem dysponuje? Jakie ma ograniczenia? Ten od pomnika biskupa na rynku nie ma zamiaru dokładać żeby było albo więcej kursów, albo żeby inaczej poukładać linie, ale przekonuje żeby kupować autobusy na wodór. Rzut oka w wyszukiwarkę i już wiemy, że to sensu nie ma. Samo Jaworzno przetestowało wiele rozwiązań i im wyszło, że elektryki najlepsze. Że eksploatacja najtaniej wychodzi. Ale my nie możemy uczyć się od sąsiadów tylko wymyślamy koło na nowo. I to samo z dworcem ZKKMu w Trzebini. Najpierw budują parking, potem dworzec, a potem dowiadują się od mieszkańców, że to o kant rozbić, bo nikomu nie pasuje taki układ. I można wymieniać jeszcze wiele innych dziwactw komunikacyjnych, które są u nas obecne. Tylko co z tego? Co z tego że nawet jest opracowywany dokument, który wskazuje najbardziej racjonalne rozwiązania, jak władza nie ma zamiaru dołożyć kilku milionów złotych. Chrzanów budżet 300 mln a nie chce im się dołożyć 2 mln. Mniej niż jeden procent? Czy oni nas traktują poważnie? Albo jeszcze bardziej dosadnie - czemu z nas ciągle robi się idiotów?

rhcp

08:00, 2025-05-19

0%