Gmina powinna wesprzeć finansowo mieszkańców, którzy chcą się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, tak jak czyni to w przypadku wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Taki wniosek forsuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Trzebini Wojciech Hajduk.
Jeśli dom znajduje się w zasięgu kanalizacji, jego właściciel jest ustawowo zobowiązany do podłączenia się do sieci. Z tego obowiązku zwalnia jedynie posiadanie przydomowej biooczyszczalni, ale już posiadanie szamba - nie wystarczy. Tyle mówią przepisy. W praktyce wyegzekwowanie tego obowiązku jest bardzo trudne. Mieszkańcy tłumaczą się, że koszt przyłącza przekracza ich możliwości finansowe. Położenie jednego metra rury to koszt kilkuset złotych.
Kilka miesięcy temu Wojciech Hajduk zaproponował wprowadzenie regulaminu udzielania dotacji z budżetu gminy. Ostatnio pomysł poparła komisja spraw gospodarczych, której Hajduk przewodniczy.
- Możemy być pionierami, którzy na różnych płaszczyznach będą wspierać mieszkańców i ich ekologiczne działania. Kanalizacja jest ważna, dlatego warto ją rozbudowywać, ale także wspierać mieszkańców chcących się do niej podpiąć, zwłaszcza że są rejony w gminie, gdzie mamy sieć kanalizacyjną, a mieszkańcy z różnych przyczyn nie realizują obowiązku przyłączeniowego – tłumaczy radny.
Do projektu przyszłorocznego budżetu zaproponował zabezpieczenie kwoty w granicach 30-50 tysięcy złotych, by w pierwszym roku funkcjonowania programu ocenić skalę jego zainteresowania. Niewykluczone, że znajdą się chętni na skorzystanie z takiej dotacji celowej, bo niedawno powstało kilka odcinków kanalizacji w gminie i planowane są kolejne.
- Przykładowe rejony z wybudowaną kanalizacją: ulica Strzelnicza w Trzebini, ulica Trzecia w Młoszowej. Docelowo kanalizacja ma być oddana w najbliższym czasie w rejonie ulicy Krakowskiej w Młoszowej, a spółka Wodociągi Chrzanowskie rozpoczyna prace projektowe dla budowy kanalizacji w rejonie ulic: Mickiewicza i Korczaka w Trzebini – wymienia radny.
Liczba niepodłączonych nieruchomości do sieci kanalizacyjnej w Trzebini według stanu na 30 czerwca tego roku wynosi 4153.
Jak podłączyć się do kanalizacji? Pierwszy krok polega na wystąpieniu z wnioskiem do Wodociągów Chrzanowskich o wydanie warunków przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Są one wydawane najdalej do 21 dni dla domów jednorodzinnych, bądź do 45 dni dla pozostałych kategorii budynków. Obecnie nie trzeba już wykonywać projektu budowlanego przyłącza. Po wydaniu warunków przyłączenia do sieci wnioskodawca może od razu przystępować do robót. Przy ich zakończeniu, przedsiębiorstwo wodociągowe wykonuje odbiory techniczne. Po zakończeniu robót należy złożyć do Wodociągów wniosek o gotowości przyłącza do włączenia do sieci. Umowa zostanie podpisana po odbiorze robót.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
14.11.2024
ODSTĄPIĘ dobrze prosperujący Sklep Odzieżowy - Chr...
08.11.2024
WYCINKA drzew, karczowanie, zrębkowanie. Minikopar...
08.11.2024
DREWNO opałowe, zrębki. Transport. Tel. 572-632-99...
05.11.2024
ZATRUDNIĘ od zaraz pracownika fizycznego do pracy ...
01.11.2024
GABINET Psychologiczno - Terapeutyczny PRYZMAT Kat...
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz