Mieszkańcy protestowali w Chrzanowie. Mają dość wstrząsów (WIDEO, ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Mieszkańcy protestowali w Chrzanowie. Mają dość wstrząsów (WIDEO, ZDJĘCIA)

09:34, 24.09.2024 .Marek Oratowski Aktualizacja: 10:30, 25.09.2024
Skomentuj

„Chcemy żyć spokojnie, a nie jak na wojnie” – skandowała setka mieszkańców we wtorkowy ranek pod chrzanowskim starostwem. Delegacja protestujących rozmawiała ze starostą i przewodniczącym rady.

Organizatorem protestu był Mariusz Gajewski, radny gminy Babice, założyciel facebookowej strony „Solidarni przeciw wstrząsom”. Pod starostwem pojawili się głównie przedstawiciele tej gminy.

Protestujący zgłosili siedem konkretnych postulatów (ich listę znajdziecie poniżej). Wyszedł do nich starosta Bartłomiej Gębala i przewodniczący rady Włodzimierz Korczyński. Starosta podkreślił, że on sam ani kierowany przez niego urząd nie mają uprawnień kontrolnych w stosunku do ZG Janina. Powiat może zaś „tworzyć warunki do porozumienia się mieszkańców i przedstawicieli kopalni”. Zapowiedział, że 26 września odbędzie się posiedzenie powiatowej komisji bezpieczeństwa właśnie na temat wstrząsów,

- Wy tylko się spotykacie i nie z tego nie wynika – komentowali z przekąsem słuchający go ludzie. Demonstrujących pilnowali policjanci.

Obejrzyjcie wideo i zdjęcia z protestu.

[WIDEO]9382[/WIDEO]

Postulaty protestujących

  • Objęcie całego powiatu chrzanowskiego strefą wpływu szkód górniczych.
  • Wzmożenie kontroli rozszczelniających się na skutek wstrząsów instalacji gazowych i wodociągowych.
  • Stworzenie niezależnej sieci urządzeń rejestrujących wstrząsy nad strefą wydobycia.
  • Zaopatrzenie każdego budynku mieszkalnego w strefie wstrząsów w czujniki tlenku węgla.
  • Zbadanie wpływu kopalni na warunki hydrologiczne zmieniające się pod wpływem obniżania terenu.
  • Powołanie – z akceptacją mieszkańców - niezależnego rzeczoznawcy do spraw odszkodowań.
  • Wykonanie badań psychologicznych wpływu wstrząsów na zdrowie mieszkańców.

Już po publikacji tekstu otrzymaliśmy komunikat Południowego Koncernu Węglowego, do którego należy ZG Janina, na temat protestu. Publikujemy go poniżej w całości:

Komunikat Południowego Koncernu Węglowego SA

W związku z protestem, zorganizowanym 24 września przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, zarząd Południowego Koncernu Węglowego SA zapewnia, że ograniczenie wstrząsów górniczych oraz poprawę komfortu życia lokalnej społeczności uznaje za fundamentalne w kontekście działalności spółki prowadzonej w powiecie chrzanowskim.

Zawsze z uwagą słuchamy głosu mieszkańców, którzy też są naszymi pracownikami. Szanujemy ich prawo do wyrażenia niezadowolenia i obaw związanych z dotykającymi ich uciążliwościami, które są – niestety – naturalnymi następstwami eksploatacji górniczej. Przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego SA prowadzą w tej sprawie stały dialog zarówno z władzami samorządowymi jak i ze społecznością lokalną.

Zapewniamy, że wstrząsy wywoływane działalnością górniczą prowadzoną przez spółkę nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, budynków mieszkalnych czy bezpieczeństwa, a zmniejszenie ich uciążliwości jest kwestią priorytetową dla całego kierownictwa i wszystkich pracowników kopalni. W Zakładzie Górniczym Janina na bieżąco prowadzona jest aktywna profilaktyka przeciwtąpaniowa, w ramach której wykorzystywane są wszelkie znane i możliwe do zastosowania z punktu widzenia technologii górniczej metody. Eksploatacja prowadzona jest pod nadzorem kopalnianego Zespołu ds. Tąpań, a roboty górnicze są cyklicznie kontrolowane przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, który nie stwierdził nieprawidłowości w tym zakresie.

W przypadku wystąpienia ewentualnych szkód spółka na bieżąco prowadzi ich likwidację zgodnie z regulacjami Ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Zakład Górniczy Janina w Libiążu jest największym pracodawcą w powiecie chrzanowskim - daje zatrudnienie dla blisko 2,2 tysięcy osób w kopalni i prawie 10 tysięcy w podmiotach współpracujących. Spółka z tytułu prowadzonej działalności regularnie wnosi na rzecz gmin, na obszarze których prowadzi działalność, opłaty eksploatacyjne, które stanowią istotne wpływy do budżetów tych jednostek samorządu terytorialnego.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

LibiążankaLibiążanka

3 9

Co wy wiecie o wstrząsach w tym Chrzanowie! 11:15, 24.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EmerytEmeryt

2 1

Ładny kabaret :-) Gajewski na prezydenta! 13:15, 24.09.2024


GÓRNIKGÓRNIK

12 10

Zamknąć to gó...!!!! ludzie odetchną a górników przebranżowić do uczciwej pracy do 65 lat. 12:32, 24.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%