Lasy same nie zaczynają płonąć. Za pożarem zawsze stoi człowiek - przelom.pl
Zamknij

Lasy same nie zaczynają płonąć. Za pożarem zawsze stoi człowiek

18:00, 23.09.2024 Michał Koryczan
Skomentuj Pożar w lesie w Żarkach w 2022 r. Fot. PSP w Chrzanowie Pożar w lesie w Żarkach w 2022 r. Fot. PSP w Chrzanowie

W tym roku strażacy brali udział w gaszeniu kilkunastu pożarów na terenach leśnych. Największy miał miejsce w Płokach.

Pomimo sprzyjających warunków (susza, wysokie temperatury i silny wiatr), na szczęście w naszych lasach nie doszło w tym roku do dużych pożarów.

Największy miał miejsce 4 września w Płokach. Objął obszar około jednego hektara. Z żywiołem walczyło 16 jednostek strażackich.

- To był trudny teren. Gruba warstwa przysuszonej ściółki, do tego trochę torfu. Po ugaszeniu pożaru trzeba było ten teren jeszcze przelewać wodą, żeby ogień nie rozpalił się ponownie. Działania były długotrwałe, w dodatku w głębi lasu, gdzie dotarcie było utrudnione. Konieczne było więc zaangażowanie dużych sił – mówi mł. bryg. Piotr Bębenek, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie i jak dodaje, w tym roku strażacy brali udział w gaszeniu 17 pożarów na terenach leśnych.

Jak podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Chrzanów Ewelina Boruń, nigdy nie jest tak, że lasy same zaczynają płonąć. Zawsze działa czynnik ludzki.

- Czasem jest to celowe działanie, a czasem ktoś przykładowo rzuci niedopałek papierosa. Wydaje mu się, że przydeptał go i zgasił, tymczasem jest tak sucho, że niedopałek będzie się tlił, aż w pewnym momencie wywoła pożar. W innych warunkach pewnie taka sytuacja nie miałaby miejsca, ale obecnie jest bardzo sucho – mówi Ewelina Boruń.

Gaszenie pożaru w lesie to zupełnie inna akcja niż gaszenie pożaru przykładowo jednego obiektu.

- Często trzeba dojechać daleko w głąb lasu, zorganizować zaopatrzenie wodne, rozwinąć dużo węży strażackich. W lesie ogień się szybko rozprzestrzenia. Zwłaszcza, jeśli wilgotność ściółki jest bardzo niska i wieje wiatr – mówi Piotr Bębenek.

Nadleśnictwo Chrzanów zaliczone jest do pierwszej, najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego. Oznacza to, że tutejsze lasy są bardzo palne. Średniorocznie wybucha tu kilkadziesiąt pożarów.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%