Uważajcie na oszustów! Podają się nawet za ... astronautów - przelom.pl
Zamknij

Uważajcie na oszustów! Podają się nawet za ... astronautów

12:00, 23.09.2024 Aktualizacja: 16:01, 23.09.2024
Skomentuj Ofiarami oszustw przez telefon są głównie osoby starsze Ofiarami oszustw przez telefon są głównie osoby starsze

Oszuści działają coraz bardziej perfidnie i wymyślają nowe "wabiki", byle oszukać coraz większą liczbę osób przez telefon albo internet.

Musimy uważać na fałszywe inwestycje i sklepy internetowe, podszywanie się pod strony banków, czy oszustwa nigeryjskie. W tym ostatnim przypadku chodzi o to, że przestępca w kontakcie bezpośrednim z ofiarą (telefonicznym, przez media społecznościowe albo esemesy) stara się wywołać współczucie, by wyłudzić pieniądze.

Niektórzy pewnie myślą, że kreatywność przestępców nie może ich już zaskoczyć. Oszuści wpadli jednak na... nieziemski pomysł. Pierwsze osoby zostały już oszukane przez osobę podającą się za astronautę. Przestępca pisał, że jest w kosmosie i nie ma za co wrócić na ziemię. No i znaleźli się tacy, którzy przelali pieniądze.

Jak nie dać się oszukać?

- Po pierwsze bądźmy ostrożni, widząc zadziwiająco niską cenę. Sprawdzajmy adresy banków, do których zostajemy przekierowani, bo oszuści zakładają łudząco podobne strony, ale z nieco innym adresem. Pamiętajmy, że instytucje finansowe nigdy nie proszą klientów o instalację oprogramowania do pomocy zdalnej. Jeżeli ktoś do tego namawia, to prawdopodobnie oszukuje. Nie ulegajmy presji czasu. Dajmy sobie czas na analizę dokumentów oraz świadomą decyzję. Nie udostępniajmy nikomu poufnych danych. Jeśli podejrzewamy oszustwo, zgłośmy je organom ścigania - instruuje Agata Ślusarek, główny specjalista ds. cyberbezpieczeństwa Komisji Nadzoru Finansowego. To ona poprowadziła ostatnio webinar dla seniorów. Można w nim było uczestniczyć także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Jak podaje małopolska policja, w 2023 roku ofiarą oszustw pieniężnych padło 450 mieszkańców Małopolski na sumę ponad 15 milionów złotych. W 2024 roku suma ta sięga już 900 tysięcy złotych.

O mechanizmie działania przestępców przeczytacie szczegółowo w najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu”. E-wydanie dostępne jest na platformach e-prasa .i e-Kiosk.pl.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Tubylec Tubylec

0 0

Dno dna

15:19, 23.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%