Licealiści z Chrzanowa mają się gdzie relaksować - przelom.pl
Zamknij

Licealiści z Chrzanowa mają się gdzie relaksować

Grażyna KaimGrażyna Kaim 07:18, 23.09.2024 Aktualizacja: 20:00, 23.09.2024
Skomentuj

Wygodne sofy, stolik, dużo zieleni i mural utrzymany w zielono-niebieskiej kolorystyce - tak wygląda urządzony na parterze szkoły kącik relaksu, rozmowy i wypoczynku w II LO w Chrzanowie.

Młodzież sama go wymyśliła, zaprojektowała i wykonała. Począwszy od narysowania projektu a skończywszy na zbijaniu sof z drewnianych palet i szyciu poduszek.

Ma teraz służyć uczniom podczas przerw, ale także przed rozpoczęciem zajęć i po ich zakończeniu.

Strefa powstała w ramach projektu artystyczno-edukacyjnyego „Feel Chill” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie wspólnie z II LO. Projekt jest częścią zadania „Bardzo Młoda Kultura. Małopolska” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury. W działania były zaangażowane klasy II, III i IV o profilu artystycznym.

Grupie przewodziło 18 liderów: Zofia Bieda, Justyna Bochenek, Anna Bytomska, Urszula Dereszowska, Matylda Gacek, Aleksandra Gładysek, Zuzanna Gonet, Zuzanna Kot, Maja Kulikowska, Łucja Kurdziel, Gabriela Nosal, Olga Odrowąż, Piotr Paluch, Alicja Pietrzyk, Emilia Siata, Weronika Soboń, Dorota Subel, Tymoteusz Woźniak.

Prace przy projekcie trwały od marca do czerwca. W miniony piątek szkolna strefa relaksu została oficjalnie otwarta. Nim młodzież zaczęła ją urządzać, uczestniczyła w zajęciach aranżacji wnętrz w Akademii Śląskiej w Katowicach. Tam usłyszała, jak funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń i poznała zasady łączenia barw oraz faktur w wystroju wnętrz. W maju rozpoczęła się prawdziwa robota – zbijanie mebli, szycie poduszek, wykonywanie makram i malowanie muralu.

Na tym etapie nieoceniona okazała się pomoc rodziców oraz przyjaciół szkoły i biblioteki. Palety, które posłużyły do wykonania kanap podarował tata uczennicy Zofii Biedy - Tadeusz Bieda. Zostały docięte (według projektu licealistów) przez Edmunda Szczepinę. Mural na ścianie strefy powstał pod kierunkiem Marcina Czai - grafika, pracownika Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z kolei przy wyplataniu makram młodzieży pomagała Katarzyna Kulman.

Projekt koordynowały Ewelina Deluga (MBP w Chrzanowie) i  Aneta Solińska (II LO w Chrzanowie).

Licealistki i licealiści, którzy urządzali strefę relaksu nie kryją, że pewnie na co dzień rzadko uda im się w niej posiedzieć. Spodziewają się bowiem, że będzie chętnie i tłumnie oblegana przez innych uczniów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


JulieeJuliee

1 0

Uczniowie mają gdzie odpocząć a nauczyciele już nie. Widzieliście ich pokój nauczycielski? Poczekalnia!!!!! Strefa relaksu hahaha

03:10, 24.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Jolanta Różowska nową dyrektorką TCA

Czyli burmistrz nagradza swoich za zasługi dla siebie. Jest na to dosadne określenie. Może szanowni redaktorzy Przełomu dopiszą konkretnie, jak się to nazywa. A nie udawać głupa, jak zazwyczaj to czynią.

Trzebinianin

14:45, 2025-05-22

Jolanta Różowska nową dyrektorką TCA

To jak burmistrz podjął decyzję to musi być dobrze. Całe szczęście że nie może kandydować na trzecią kadencję bo gminę by zniszczył.

Kierowca PKN

13:06, 2025-05-22

Jolanta Różowska nową dyrektorką TCA

W wieku emerytalnym?😮😮

Krzysio

12:48, 2025-05-22

Rekord autobusów Małopolskich Linii Dowozowych

A konkretnie, liczba pasażerów w linii A-42 do Krakowa i A-48 do Olkusza, bo mnie raczej pustawe mijają. To, że liczba pasażerów w pociągach rośnie to widać po samochodach zaparkowanych wokół stacji, których przybywa. Obserwacja z dnia dzisiejszego (22 maja) godziny przedpołudniowe; tradycyjne miejsca "zawalone na full", Dworcową autobusy ledwie się przeciskają. Odkryłem nowe, prawdopodobne stanowiska "społecznego parkrajdu"; parking przy pustym budynku po banku obok stadionu MKS-u i "pierwsze jaskółki oddolnej rewolucji parkingowej"; cztery samochody stały przy wylocie wiaduktu ulicy Dworcowej od strony klasztoru. Nie zdziwię się, jeżeli za chwilę zostanie "społecznie zagospodarowany" chodnik przy Dworcowej od strony torów kolejowych, od wyjścia z tunelu do wiaduktu pod torami. Szeroki i pusty.

stary zgred

12:10, 2025-05-22

0%